M.I.A. for Versus

M.I.A. rules Versus

Kýč jako procitnutí do reality a klíč ke štěstí, tak si lze vykládat některé kompulzivní výstřelky vily Versace a jeho vládkyně, alfadivy Donatelly Versace. Pro jednou zas totiž toto mauzoleum oděvní výstřednosti  představuje esteticky šťavnatý projekt, který tentokrát sama Donatella rozjíždí se stejně odvážnou zpěvačkou a skladatelkou M.I.A.

Tato mladá a dynamická Srílančanka, jež má ostrý jazyk a stejně ostrou image, se podepsala pod novou limitovanou kolekci mladé Versace divize, značky Versus. Pro Versus pak hvězdná provokatérka vytvořila řadu 19 pánských a dámských modelů, jež vycházejí z analytického skládání tradičních potisků. Ve výsledku tak břitký charakter limitované kolekce odkazuje na dědictví vily Versace včetně motivu medúzy a barokních či geometrických potisků.

Kaleidoskopické překrývání jednoho a totéž motivu a extrahované barvy plus silný pouliční akcent – výsledek, který v podání M.I.A. navazuje na předešlou Versus kolekci, jež vznikla v spolupráci s s irským návrhářem J.W. Andersonem. Rafinovanost však byla v letošním zpracování nahrazena silným estetickým kontextem. Ten je zasazen mezi sprejem pošpiněné zdivo městských ghett, kde M.I.A. pečlivě vychová i svou hudbu, jež kombinuje prvky elektro a new wave hip-hopu. Progresivní mix se ostatně promítá i do celé kolekce na níž je něco neodolatelně provinčního.