Gaga jako “work of art”

1381294_563815560334699_1290885599_n

Z esence původních dandyů, kteří své vlastní tělo vnímali – a někteří tak činí dodnes – jako umělecké dílo či odbytiště uměleckých technik, se zrodila nová Gaga. Ta, kterou už nikdo expresivně řečeno „nestíhá“. I přesto je milována. Obzvláště, když otevře svůj vesmír veřejnosti. Proto vítejte ve světě Gaga, napůl frašce a napůl geniálním dílu. Otázkou zůstává, nakolik je tohle gesto upřímné.

Slavná zpěvačka totiž předminulou noc světu představila artRave – tedy akci, která je tak trochu koncertem a tak trochu výstavou, kterou Gaga zosnovala na počest oslav svého nového alba ARTPOP. Experimentální show se uchýlila do umělci adorovaného Brooklynu, a to sice přímo do prostor proslulé galerie Navy Yard. Tam, do bývalých industriálních hal Gaga umístila svůj cirkus, který perfektně balancuje na hranici komerční samolibosti a „bowieovského“ hudebního konceptualismu.

Na ocelové konstrukci rozprostřená videoartová plátna Mariny Abramovič a dvojice Inez & Vinoodh pak dokazují, jak moc se Gaga z dějin umění poučila. Jednotlivé experimentální snímky totiž dokonale opisují charakterový tvar Warholových minifilmařský pokusů. Stejně tak i fotografie od zmíněné tvůrčí dvojice. Surrealistický styl, poznamenaný hyperrealistickou technikou v jednom a tom samém výstavním panelu, doprovází miliony interaktivních a vcelku směšných aplikací, jež vyplňují jinak zdařilý koncept celistvé výstavy a obchodu v jednom.

Hlavní hvězdou je tu však vedle Gagy také Koons, Jeff Koons. Obří skulptury legendárního amerického umělce vévodí továrnímu svatostánku, přestože je z oněch soch cítit pachuť neskromného vykrádání vlastních nápadů – alespoň že těch nejlepších, tedy těch z devadesátých let. Jenže co by to bylo za Gagu, kdyby „umčo“ nespojila s prodejem? Celá výstava tak slouží jako osobní pop-up store odkazující k jejímu nezměrnému vlivu na popkulturu, kterým Gaga stále a navzdory okolnostem disponuje. Celá maškaráda, jak je některými akce označována, pak v newyorském Brooklynu poběží až do 13. listopadu.