Mariusz-Przybylski_fw13-14_campaign

Chladná láska Mariusze Przybylskiho

Většinou se na stránkách MAUDhomme zabýváme tím, jak vypadá móda na západ od našich hranic – nebo jak si Češi vedou ve srovnání s těmito krajinami. Jenže stejně zajímavý svět módy existuje i východním směrem a pro zajímavá jména nemusíme vůbec daleko – kupříkladu už mezi naší a polskou návrhářskou scénou existuje propastný rozdíl, z něhož lépe vycházejí naši slovanští sousedé.

I tam existuje hned několik fashion weeků, což však není nic ojedinělého, pokud se roztrousí do různých měst po celé zemi a provinčnost nezavelí hned několika organizátorům narvat je všechny do hlavní metropole. Ten největší z nich se pak dvakrát do roka koná v Lodži, má již devítiletou tradici a pyšní se podtitulem největší módní akce východní Evropy. Je podpořen nejen polskými vydáními mezinárodních lifestylových titulů, ale i domácích módních magazínů, na jejichž editorialových fotografiích je polská domácí tvorba zastoupena ve stejném množství jako ta mezinárodní. Tvoří tak zároveň vlastní stanoviska, ale není odpojena od okolní reality.

I když česká móda urazili za několik posledních let dlouhou cestu, je stále na začátku. Právě v Polsku ale můžeme mluvit o opravdovém módním průmyslu, do jehož soukolí patří i mladý návrhář Mariusz Przybylski, který od roku 2009 tvoří sezónní kolekce pro ženy i muže. I na jeho příkladu si můžeme ukázat, proč v jeho vlasti proces od návrhu oděvu k jeho dodání do obchodů ve finální verzi funguje. Edice na aktuální podzim a zimu s titulem Cold Love je totiž poctivou designérskou prací, která v celé své šíři dává smysl, je poplatná současným tendencím, ale přitom dokáže stát na vlastních nohách. Slovo „koncept“ je pak na místo do oděvů samotných pumpováno rovnou do hlav (potencionálních) zákazníků, a to například pomocí fotografické série Daniela Duniaka a Grzegorze Korzeniowskiho. Lidé totiž nakonec stejně chtějí “jen” nosit oblečení – nejlépe dobře zkonstruované, z kvalitních materiálů a s jasně viditelnou rukou designéra, která dokáže i z normálního saka či košile vytvořit kousek, vyzařující estetickým napětím a dramatem. A to aktuální polská módní scéna, do níž Mariusz patří, umí i v pánském oděvu.