Vagíny a jejich Maripol

z knihy "Maripola X"

Maripol je malá žena velkých činů. A nestyďte se, zdali vám její jméno nic neříká. Patří totiž mezi nejméně známé módní návrháře a umělce 20. století. A to přestože její styl potřísnil zpočátku jinak nezajímavou Madonnu či Grace Jones. Pokud si ještě pamatujete Madonnu ve svatebních šatech z klipu Like A Virgin, vězte, že jehla, která na nevěstině rouchu spočinula, patřila právě do jehelníčku této zapomenuté designérky. Maripol se ale neproslavila jen jako imagemaker pop ikon, ale také jako fotograf, konceptuální umělec a filmař; mužský rod všech profesí chápejte jako latentní specifikum díla sladké Maripol, která před objektivy nejraději randí s vagínami a obnaženými ženskými ňadry.

Mimo jiné se tak Maripol zapsala také jako autor dokumentu Crack Is Whack, který vypráví životní příběh umělce Keitha Haringa – a nyní její tvůrčí rámec doplňuje podobně dokumentární počin. Maripol se těsně po padesátce rozhodla zavzpomínat, a tak vydala dráždivou publikaci, jež sbírá polaroidové snímky, skrze něž zkoumá tato záhadná žena nejen vlastní tvorbu, ale také dobu, v níž strávil podstatnou část svého života.

Osmdesátky nikdy nevypadaly tak sladce! Kniha s názvem Maripola X nabízí pozvánku do New Yorku, který jako umělecké epicentrum postupně vyhasíná a na řadu přichází chlad a strach ze zákeřné nákazy ocejchované třemi anonymními písmeny. Obecenstvo velké nádhery se tedy uchyluje k intimnímu hledání vlastní identity, v němž je citovaná vagína vnímána také jako brána do vlastního svědomí. Na povrchu vcelku vtipné a provokativní obrázky ve skutečnosti odhalují realitu osmdesátých let, která zdaleka nebyla tak radostná, jak ji retrospektivně vnímáme. Upřímná a zcela pokorná foto-publikace jedné z hrdinek té doby se tím pádem stává nejvěrnějším svědectvím, nostalgickou vzpomínkou, věrnou dokumentací i estetickou jednoaktovkou. Kniha vyšla v sérii polaroidových publikací NSFW pod záštitou newyorského vydavatelství La Livre a začátkem ledna by měla být dostupná v sortimentu každého kvalitního artového online knikhupectví.