Dolce & Gabbana A/W 2014

Dolce & Gabbana A/W 2014

Jak by se dala jedním slovem shrnout přehlídka italského dua enfants terribles Dolce & Gabbana, na níž představili pánskou kolekci podzim/zima 2014? Snad jedině: „Konečně!“ Toto slovo – v jakékoli jazykové mutaci – mohl člověk při sledování řady vyřknout dohromady třikrát. Dolce s Gabbanou totiž letos konečně opustili milovanou sicilskou inspiraci, která se jako zápach táhla několika posledními kolekcemi, konečně přestali na casting zvát vesnické hochy (a tak každý jeden look vynesl zkušený model) a konečně to vypadá, že se po sezónách sice graficky bohatých, ale jinak nudných kolekcích vracejí do formy.

Je těžké zachovat si tvář, když jste obviněni ze zpronevěry několika stovek milionů eur a organizace zaštiťující italské návrháře, Camera Nazionale della Moda Italiana, vás „vykopne“ z oficiálních programů týdnů módy. Navzdory tomu všemu se však tentokrát Dolce s Gabbanou opravdu pochlapili a předvedli kolekci inspirovanou křižáckými výpravami. Ačkoli se může výchozí bod kolekce díky provedení zdát velice povědomý, dvojice mu letos dala tu nejzajímavější fazónu za několik posledních sezón. Prvky románského a gotického slohu se ale nezrcadlily jen na bohatých potiscích a vzorech, ale i na samotných konstrukcích oděvů. Příští podzim je tak u Dolce & Gabbana ve znamení nadimenzované siluety, seskládané z velké částí z kožešiny, vlny a výšivek z lesklých kamenů. V některých případech tvořily tyto elementy rytířskou zbroj, honosné kabáty, někdy jen siluetu dobové architektury. Ať už tak či onak, působila tato část kolekce velice soustředěně, uceleně a přes podobnost s minulými kolekcemi i velmi neokoukaně a stále mužně.

V dalších částech přehlídky dvojice ukázala, že nezapomíná na klienty, kteří si užívají teplákovou, trenkovou a formální polohu značky. Ačkoli jsou vždy tyto poslední modely naprosto nadbytečné, k příjmením Dolce a Gabbana zkrátka patří. Letos však tyto přehlídkové zbytečnosti alespoň vyvážily nadprůměrnou kolekcí, ať už ve smyslu estetiky nebo provedení.