Van Noten m RF14 1567

Dries Van Noten A/W 2014

Cyan, magenta, yellow, black – to jsou čtyři barvy, jejichž různé poměry co nejvěrněji překládají vize fotografa, grafika či ilustrátora z digitální do tiskové podoby. Dries Van Noten k nim pak na podzim a zimu 2014 přidal ještě zelenomodrou, aby mu pomohly přenést na molo původní skici, oplývající snad vším, co kdy Dries ve své tvorbě zkusil – plus bonus.

Je to jako když zpěvák vydává své best of, jen fanouška módního návrháře stojí jeden kousek o poznání víc. Stejně jako je tracklist výběru největších hitů sestavován podle šablony „něco pro každého“, zkompiloval i Dries aktuální kolekci stejným způsobem: je v ní vše od „street stylu přes etnické reference, punk, new wave, new romance, hippies až po R&B nebo historické odkazy,“ jak řekl po přehlídce sám designér. Jeho věta by se mohla zdát jako perfektní alibi každého návrháře, který se zkrátka nemohl rozhodnout, jak povede sezónní kolekci. U Driese však tento kulturně-historicko-politický mix přichází po letech zkušeností, i když s několika rukopisnými ústupky.

Na mole se tak v různých obměnách a v mnoha tónech výchozí palety objevily parašutistické pláště s chaotickými bloky barev a vzorů, letecké bundy, batika, kožešinové límce i šály, pruské kabáty a vyštíhlené i harémové kalhoty. Přes svoji rozmanitost však dávala kolekce smysl a byla příkladnou prací, které patří označení „hot mess“. Celá edice má jen jednu nevýhodu: jen těžko bude jeden kousek z ní fungovat samostatně.