Muži v pohybu

Ivan Putrov: Men in Motion

„Teprve teď dostal muž právo vystupovat jako protagonista. Před začátkem 21. století si nikdo ani nedokázal představil, že by se muž-tanečník šel po představení baletu uklonit jako první,“ říká Ivan Putrov, ukrajinský baletní tanečník a producent, který na konec ledna připravil v London Coliseum zcela unikátní představení. „Konceptem celého představení je probádání a odhalení vývoje muže-tanečníka za poslední století,“ dodává ještě k projektu Men in Motion, jež má ukázat šíři, virtuozitu a honosnost mužského baletu.

Ivan Putrov se narodil v divadelním prostředí: jeho matka byla sólistka a otec hlavním tanečníkem. On sám se na jevišti objevil poprvé v roce 1990 v pouhých deseti letech a od té doby se stal držitelem několika prestižních ocenění – v roce 2002 dokonce ředitelem londýnského Royal Ballet na Covent Garden. Men in Motion pak představil poprvé už v roce 2012, letos se tak na dva dny vrací, aby zažilo stejný úspěch jako před dvěma lety. „Ve sto minutách ukazujeme celé století tance, je to tedy velice dynamická a vzrušující show. Nikdo se nemůže nudit!“

A Putrov má pravdu: při baletu zazní hudební podklad i od The Pet Shop Boys a Niny Simone. „Nedalo se jinak než zařadit do představení i nové hudební kreace, nemůžete vytvořit něco moderního bez použití současných složek. Takových zajímavých momentů je představení plné, Men in Motion tak nejsou jen pro diváky baletu, ale i pro ty, kteří by často na balet nešli. Protože je zkrátka nudí.”

(Men in Motion je na programu London Coliseum od 30. do 31. ledna.)