Jak voní Serpentine Galleries

Comme des Garçons - Serpentine

Londýnské Serpentine Galleries mají mezi světovými galeriemi unikátní místo. Na jeho prostranství každoročně vyrůstá pavilon od vybraného předního světového architekta — minulým rokem jím byl Sou Fujimoto, předešlé roky kupříkladu Frank Gehry, Rem Koolhaas, Jean Nouvel a mnoho dalších — který je díky vlastnímu programu svébytným kulturně-společensko-galerijní prostorem. Avšak nejen architektura oživuje vystavené současné umění, galerie totiž dokáží bezezbytku využít prostředku, jejž si oblíbily kupříkladu módní značky, tedy veškerou činnosti podpořit sofistikovaným obalem, který přitáhne pozornost. Minulý rok takto galerie spolupracovala s konfekčním konceptem COS, který pro ni vytvořil pánskou a dámskou košili. Letos jdou Serpentine o něco dál a ke spolupráci přizvaly japonský módní dům Comme des Garçons, který pro ně vytvořil zvláštní parfém.

Vůně či spíše pachy od Comme des Garçons často evokují chemické lepidlo, čpavek i specifický zápach smůly ze stromů. Kreativní ředitel domu Christian Astuguevieille a parfemérka Émilie Coppermann se pro výmluvně pojmenovaný Serpentine nechali inspirovat nově otevřeným křídlem galerie Serpentine Sackler Gallery, kterou navrhla architekta Zaha Hadid. Unikátní geografické umístění nového prostoru — uprostřed historického parku světové metropole — se v něm redukovalo do kapek obsahující esence trávy, listů, pylu a kyslíku, cistu avšak také asfaltu (černé pižmo plus muškátový oříšek) a vůně znečištění, které dvojice namíchala z sturače, jalovce, ohořelého cedru a gaïackého dřeva. Nemusí to tak znít, ale Christian s Émilií tvrdí, že tato unisexová vůně, čerpající z atmosféry Londýna, je čerstvá a přístupné.

Celé dílo však nekončí uvnitř flakónu. Právě jeho povrch na pozvání Serpentine obohatila britská umělkyně Tracey Emin. Ručně psaný text „the grass, the trees, the lake, and you“ vyjadřuje duši, s níž byl tento parfém namíchán. V zářivé stříbrné barvě byl společně s Traceyinou kresbou, symbolizující milenecké objetí, nanesen i na krabičku parfému, z níž se tak stává plátno pro uměleckou reprodukci skrývající excentrický voňavý počin.

Serpentine bude ve svém kompletním balení dostupná v galerii, v buticích Dover Street Market v Londýně a New Yorku a od 28. dubna také na internetovém obchodě Comme des Garçons.