Domy umění

297009

Federico Babina je italský architekt, který své povolání skutečně miluje. Nezasvětil budovám jen svůj pracovní život, ale i volný čas, v němž se věnuje ilustrování. Jeho dvě vášně spojené v jedno už vyústily v grafické série jako “Archibet”, kde jednotlivá písmena abecedy přepracoval podle osobitého stylu známých architektů, “Archicine”, v níž překreslil budovy ze známých celovečerních snímků, a filmu věnoval i “Archiset”, kde zploštit výpravy, v nichž se odehrávaly legendární scény celosvětové kinematografie.

Jeho nejčerstvější a zatím i nejodvážnější sérií je však Archist, který spojuje architekturu a slavné umělce 20. století — kolekce dvaceti sedmi ilustrací interpretuje rukopisy a náměty lidí jako Picasso, Salvador Dalí, James Turrell, Piet Mondrian nebo Andy Warhol. Federico jí zkoumá symbiotický vztah mezi designérskou a uměleckou činností. “Umění a architektura jsou disciplíny, jež spolu mluví potichu a dotýkají se jedna druhé jen velice jemně,” říká a nezapomíná vysvětlit, proč vlastně začal o sérii přemýšlet: “Definice a funkce architektury se mění s vývojem současného umění.” 

Zkouší si tak představit, jak by vypadal dům podle Dalího nebo muzeum, na němž by pracoval Joan Miró. “Socha je jako výplod `mikroarchitektury`, fasáda se může změnit v pomalované plátno a budovu lze tvarovat jako to dělají sochaři svým dílům,” doplňuje ještě.