Le Baiser aneb co bylo před #FirstKiss

lebasier

Také jste podlehli virální nákaze krátkého filmu First Kiss, který plete hlavy, vyvolává stavy citového rozplynutí, ba dokonce slzení v očích? Ještě aby ne — jedná se totiž o velice propracovanou reklamní kampaň jedné losangelské oděvní značky, jíž se hodilo nechat veřejnost v domnění, že dvacítka najatých herců je ve skutečnosti deset párů v režisérčině autorském projektu, v němž se tyto dvojice poprvé políbí.

Pokud vám však lidé před kamerou přišli přece jen příliš dokonalí a jejich reakce až moc fotogenické, podívejte se na videoart Le Baiser režisérky Pascale Ferran. Nejedná se však o parodii nebo reakci vedenou přes YouTube — La Baiser je skoro čtvrt století starý autentický snímek, jehož koncept si First Kiss přivlastnil a nabídl ho masám.

Le Baiser je v portfoliu pařížské režisérky a umělkyně nenápadným dílkem, i když právě za něj dostala několik mezinárodních cen. Sedm a půl minuty dlouhý film z roku 1990 stejně jako First Kiss ukazuje několik líbajících se dvojic, avšak nedbá na věk, krásu ani dokonalý styling. I v Le Baiser můžeme najít několik inspiračních zdrojů, namátkou kupříkladu experimentální film Kiss od Andyho Warhola z roku 1963. Ani v něm, a to byl Warhol dobrý obchodník se svým umění, však nebyl polibek, projev náklonnosti a lásky, cynickým prostředkem marketingu jako v případě videa, které už jen na původním kanálu zasáhlo potencionálních dvacet pět milionů zákazníků.