Oděvní genetika podle Driese Van Notena

Bronzino - Portrait d’un sculpteur

Dries Van Noten je požitkář. S archivní přesností totiž zpracovává tu gobelínové textury, tu zas jemný šifon nebo autentické armádní uniformy. Od jednoho k druhému však přechází s lehkostí a suverenitou, na níž postavil svůj styl a bohatou kulturně-sociologickou kroniku. Jeho společenské sondy odhalují v detailech každého oděvu život romských kočovníků či militantní struktury aristokratických gard. Nevyčerpatelný zdroj jeho inspirací nás zavádí do Afriky, sterilních pokojů evropských psychiatrických zařízení nebo kasáren.

Je přitom obdivuhodné sledovat, s jakou něžností Van Noten tyto motivy promítá do svých sezónních příspěvků. Například v letní pánské kolekci 2013 strukturu ústavní svěrací kazajky vpracoval do lineárních košil, které ve jménu nadkulturního mixu spojil se synteticky zpracováními vojenskými mimikry. Van Notenův moodboard tak nikdy nevychází z jednoho zcela konkrétního prvku, nýbrž hned z několika rozličných impulzů, jejichž tvar určuje až samotný rámec návrhářovy tvorby.

A právě tento pozoruhodný svět dostává zelenou v Paříží, kde, světě div se, Dries jako jeden z mála světově uznávaných designérů ani nedebutoval. „Mám radši Londýn, je věcnější, stručnější, a přitom stejně bohatý jako Paříž,“ nechal se jednou slyšet. I přesto však dodnes prezentuje své kolekce v hlavním galském městě, kde nyní známé muzeum Musée des Arts Décoratifs otevřelo výstavu Dries Van Noten: Inspirations. V rozsáhlém exhibičním panelu pak svůj dočasný domov našlo nad 150 různých materiálů dokumentující onu Driesovu neuvěřitelnou lehkost, s níž kříží tradici antverpských designérů s evropských módním hypem a nadčasovostí. Výstava trvá až do 31. srpna.