Ondřej Adámek: český florista v Londýně

Ondřej Adámek a jeho absolventská kolekce

Portfolio českých talentů se v posledním roce rozšířilo o další naději tvořící za hranicemi lokálního módního spektra. Aktuálně žije v Londýně a rozbíjí květiny v rámci svých tvarově opulentních, a přesto velmi jednoduchých celků. Seznamte se s Ondřejem Adámkem, absolventem Central Saint Martins.

Bohaté tvarosloví, v němž se nechává unášet systémy a principy nezcela slučitelnými s módní tvorbou, si Adámek osvojil už během studií na bratislavské VŠVU, odkud jen velmi opatrně pronikal na tuzemský trh — v rámci prezentací jsme měli šanci jeho tvorbu vidět na přehlídce talentů Nokia Selekce na Dreft Fashion Weeku v roce 2012. Jeho smysl pro tvorbu organických struktur pomocí oděvních technik ho přibližuje ke generaci experimentátorů, k níž patří i Iris Van Herpen či Gareth Pugh. Nedávno jsme pak právě z Mekky těchto designérů — tedy z Londýna — měli možnost reflektovat jeho aktuální vývoj, který je přísně oddělen od toho českého.

Na Central Saint Martins se totiž Adámek představil se svou absolventskou kolekcí, díky níž byl i oceněn L’Oréal Professional Creative Award. Přehlídka na London Fashion Weeku, kde si prime time rozdělilo hned několik dalších studentů, předvedla florální destrukci v 3D provedení na lineárních saténových šatech. Jejich uniformní střih dal vyniknout experimentální asymetrii, která je od dob působení Rafa Simonse v módním domě Dior tak populární. Jednoduchá a přesto dynamická kombinace modré a růžové podtrhla strukturu modelů, které i přes svou zjevnou skulpturálnost fungovaly i při pohybu. A právě pohyb přidával květinově poskládaným dekoracím na rafinovanosti, poněvadž co pohyb, krok, to jiný tvar. Neotřelé a přesto svým způsobem tendenční zpracování absolventské práce pak zaujalo i mnoho zahraničních novinářů, když se sdílené fotografie z přehlídky dostaly na stránky prestižních online magazínů o designu.