Poslední sezóna podle Lernerta a Sandera

maud

Co bylo dřív: klubko, nebo svetr? Filosofii obráceného původu, kterou nejvíce proslavil příklad s kuřetem a vajíčkem, do svého nového uměleckého počinu vnáší výstřední duo Lernert & Sander. Že je ještě neznáte? Jen si vzpomeňte na klip Everything, v němž smíchali stovky různých parfémů v jeden, aby odhalili skutečnou vůni roku 2012.

Holanďané Lernert Engelberts a Sander Plug rozhodně patří k těm nejpozoruhodnějším umělcům současnosti. Ve svém generačním kmeni totiž jako první rychle vypozorovali silný potenciál explicitní řeči audiovizuálních performance, kterým se věnují. Jejich kredity tak najdete i ve slavném videu s tajícím čokoládovým králíčkem, jež podle autorů symbolizuje rozklad lidských identit. I přes takto vznešená poslání je však jejich tvorba mnohdy vykládána jako tendenční zpracování estetických standardů v uměleckých kontextech. Možná si tuto hanlivou specifikaci vysloužili svými frekventovanými kolaboracemi s předními módními magazíny a studii — jejich sérii Fantastic Man pro stejnojmenný magazín jste měli možnost zhlédnout i v MAUDhomme Fashion Film Videoroomu.

Ostatně v rámci poslední performance se do módy pouštějí úplně, když zkoumají její trvanlivost. Na maastrichtském uměleckém veletrhu TEFAF, který proběhl od 14. do 23. března, představila dvojice sekvenci videoartu s řemeslným obsahem, v němž podrobují luxusní pleteniny předních módních značek řízenému rozkladu. Video s názvem Last Season podle tvůrců oslavuje osvícenou myšlenku recyklace. Oba umělci totiž v záznamu „ničí“ kousky ze starých kolekcí podzim/zima 2013, čímž údajně oslavují příchod nových kolekcí. Suchý žert se tak svou úderností obrací na oběti sezónního konzumu, který je nedílnou součástí módního průmyslu, a zároveň pokládá onu vtipnou otázku: Co bylo dřív? Klubko, nebo svetr? Kuře, nebo vajíčko?