Praha jako město módy

1379433_705413992819433_250031323_n

Rok 2014 nezačal na české módní scéně nejlépe. Ačkoli i u nás je pln módních událostí především podzim — dalo by se říci, že v Praze je prakticky přeplněno — zrušení druhého ročníku jarního vydání týdne módy při Designbloku rozhodně k dobré náladě nepřispělo. Naopak jen zvětšilo obavy, že i velký rozjetý projekt, který měl loni velké ambice a rozhodně (stál co se designérů i dramaturgie týče) za povšimnutí, může ve zdejších podmínkách kdykoli padnout. Ticho po pěšině je i po Shooting Fashion Stars, jednodenní přehlídce nových talentů, jehož loňský ročník se s pompou pořádal v hale Masarykova nádraží.

Tato situace je smutná především z toho hlediska, že návrháři mají nové kolekce připravené — jen je zkrátka nemají kde předvést. A přitom právě boom akcí a z něj vyplývající zájem lidí v minulém roce způsobil, že Praha obdržela za minulý rok v oficiálním žebříčku módních měst po celém světě uzmula 21. místo, což představuje od minulého roku skok o celých dvacet čtyři pozic. To je mnoho a nutné je přičíst i fakt, že za sebou nechala i města jako Krakov a Varšavu (v obou polských městech je v současnosti přímo hlad po luxusních komoditách a původní tvorbě), Vídeň nebo i Stockholm, který skončil až na třicáté šesté příčce.

Seznam Fashion Capitals sestavuje každoročně agentura Language Monitor, která pozorně sleduje dění na internetu, společenských médiích a v tisku. Seznam tak neodráží míru obchodu nebo vydělaných peněz, je spíše ukazatelem zájmu v daném městě a státě. A ten tu existuje, jen je stále podrýván nekontinualitou tvorby jednotlivých návrhářů a koneckonců, jak patrno, i vrtkavostí jednotlivých přehlídkových programů. Každý rok se tu začíná nanovo, jako kdyby se ten předchozí vůbec neodehrál…

Jak už jsme psali v komentáři k březnovému předávání cen Czech Grand Design, na české scéně není vůbec nic jisté. Jak to tedy bude s českou módou v roce 2014, je ve hvězdách — a v rukách návrhářů, investorů a organizátorů. Na letošní podzim se opět připravuje další ročník Designbloku i jeho fashion weeku, Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend se bude konat pod novým uměleckým i organizačním vedením (Olo Křížová jako art direktorka a Janina Šlemínová jako organizátorka jsou po minulém vydání ze hry) a slibně vypadá i první kolekce značky Nehera Prague, která za dob První republiky pod jménem Nehera vyvážela konfekční oděvy do celého světa.

Uvidíme — nic jiného se v českých podmínkách bohužel zatím říci nedá.

Celý seznam módních město pro rok 2014 naleznete na stránkách Global Language Monitor.

EDIT: Jen chvíli po uveřejnění článku jsme dostali zprávu, že 10. ročník Shooting Fashion Stars se bude konat 24. 4. v Mánesu, kde se měl původně odehrát jarní Designblok Fashion Week, ale byl z důvodu pokračujících rekonstrukcí v objektu zrušen.