Übertrend: THE FACE

Lucia Freud

„Možná to pochopí, až trochu vyrostou… Že není potřeba svou rockovou identitu prožívat naplno,“ reagoval jednou Kurt Cobain na kritiku z řad nastupující generace mladých rockerů. Tehdy, hluboko v devadesátých letech, věřil v život, v němž se člověk jako entita sestává ze dvou zcela nezávislých částí – identity veřejné a té soukromé. Netušil však, že jen za pár let budou děti vyrůstat v prostředí, kde tyto dvě části, díky stále expozici na sociálních sítích, zmutovaly a stala se z nich jedna ne úplně jasná struktura.

Identita tak dnes prochází krizí. Ze skutečných tváří se staly facebookové ikonky a z povahových vlastností člověka pouhá záložka “informace o profilu”. A tuto skutečnost dnes reflektují všichni provinilí: umělci, designéři, kurátoři i návrháři. Proslulé výstavní síně prezentují portrétní umělce, galerie se soustředí na nové pojetí figurální malby, pop-up exhibice lační po expresivním stylu neo pop-artu, kde se lidská tvář stává předmětem prodeje cigaret… takových příkladů lze najít daleko víc.

Oblíbili jsme si citlivé alternativní komiksové formy, v nichž vystupují emočně zbarvené tváře spíš než chrabrá bojující těla, a Miuccia Prada se odhodlává k potiskům oversize tváří streetových umělců, snad po vzoru Rafa Simonse, který už podobný motiv použil v pánské kolekci S/S 2013. Najednou jako by tvář byla jediným pojivem roztříštěných identit. A trendová studia ukazují, že tvář bude hrát důležitou roli i ve vývoji sezóny S/S 2015.

Tvář jako symbol ztracených identit zkrátka ovládne módu. Nedávno totiž v Paříži proběhl respektovaný a světově rozšířený trendový festival Premier Vision. Ten ve svém specializovaném departmentu Indigo, který se soustředí na potisky a paterny, ukázal, že se tvář stane hlavní směrnicí a leitmotivem letní sezóny s patnáctkou v podtitulu. V souvislosti s velkou expozicí uznávané galerie Saatchi v Londýně se tak vynořilo velké množství umělců, kteří se v kontextech pop-artových technik a maleb soustředí na práci s konturami tváří a obličejů. V kurzu jsou však i archivní kousky. V podzimní kolekci 2014 značky Alexander McQueen se objevily potisky portrétů Luciana Freuda, který už je tři roky po smrti. Přesto je stále aktuální, díky algrecovskému zakřivení svých realistických kompozic se dostal na žebříček nejžádanějších módních delikates. I proto možná Tate Modern připravuje jeho velkou retrospektivní výstavu, která by se měla světu otevřít v červnu 2015.

Náhoda? S náhodami v tomto případě nepočítejte. Odraz tváře jako signifikantní identity ve své poslední kolekci představili i lokální tvůrci jako například Lukáš Kimlička. Na mikiny a saka se dokonce tiskne sama tvář panny Marie, kterou ke komerčním účelům zneuctívá sám Riccardo Tisci, nábožensky vychovaný italský návrhář. Pokud tak hledáte odpověd na otázku, jaký je ten nejpoplatnější trend současnosti, vězte, že v přiložené galerii na vás čeká odpověď.