z expozice About the Chair BIP Liège

Židle podle Čechů v Belgii

Židle – ve své věcnosti a prosté podstatě se její předobraz jako důležitého interiérového prvku stal hlavním předmětem specializované expozice v rámci devátého ročníku mezinárodního bienále fotografie a vizuálního umění v belgickém Liège. Expozice s názvem About the Chair v hangáru B9 představuje výrazné osobnosti současné české fotografie, a tak se v rámci selekce kurátorů Hynka Alta, Alexandra Vajdy a Kariny Pfeiffer Kottové představují autoři jako Radek Brousil, Aleš Čermák, Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová či Jiří Thýn.

Výjimečná expozice však krom nich představuje dalších 25 umělců a fotografů. Výstavní panel namířený na současnou fotku v jejím postmoderním pojetí, které se odvrací od techniky a kompozice jako takové, uvádí fotografická díla v aktuálních kontextech společenského dění. Mottem a klíčem expozice se stala židle a ta se odráží ve fotografiích, instalacích, videoartu a dalších nosičích vizuálních médií, jež belgický festival sdružuje. Prostý, ale přesto mnohovýznamový leitmotiv slouží jako protipól k centrálnímu tématu, jímž se letos stalo technologicky pojaté heslo „Pixely ráje“.

Rozmanité instalace pracují se světlem a technikami promítání pod různými, opticky upravenými úhly. Židle je pak v dílech autorů vnímána jako základ, na zemi pevně usazený objekt, jenž vytváří prostor ke komunikaci a kontinuálnímu rozvoji. „Židle totiž stojí pevně nohami na zemi,“ uvádějí dokonce autoři výstavy jako důvod, proč si za předmět zkoumání vybrali právě tento zdánlivě banální objekt. Na jeho pozadí lze totiž experimentovat a objevovat hloubky projevů tuzemských autorů, kteří budou v belgickém Liege vystaveni až do 25. května.