dior-homme-light-shirt

Světelná košile Dior Homme

Bílá košile — každý ji nosí, a to bez rozdílu věku či pohlaví, ale jen málokdo o ní přemýšlí. Přitom do navrhování a výroby jedné jediné košile lze investovat spoustu času a intelektuální energie, jak na instalaci Light Shirt ve svém milánském butiku předvádí Dior Homme.

Celý projekt vznikl díky letošním ročníkům nábytkových a designových veletrhů Salone del Mobile Fuori Saloni, které právě probíhají v Miláně. Instalace je tak koncipována jako vhled do designu košile, avšak ne toho vnějšího, ale čistě vnitřního. Tři bílé košile jsou položeny vedle sebe na černém plexisklovém stole, na něž jsou z výšky promítány odlišné světelné animace, ukazující práci, kterou v ateliérech Dior vkládají do tak každodenního kusu oblečení.

Savoir-faire

První část patří samotné “savoir-faire” tedy “know-how” či unikátnímu způsobu, kterým Dior šije košile. Promítané světlo znázorňuje jednotlivé stehy i linie, jimiž se konstrukce košil Dior Homme řídí.

The Collar

Prostřední díl je věnován límcům, které určují charakter košile a její využití v každodenním a společenském životě. Video ukazuje, jak je každý z druhů límců podřízen matematice a jednotlivým poměrům mezi nimi a košilí.

Evening Shirt

Vše končí třetí částí, která představuje samostatnou kapitolu košil, tzv. evening shirt určenou k těm nejzásadnějším společenským okamžikům. Tento druh košil pokračuje v návaznosti na formu i konstrukci aristokratické košile z dob klasicismu. Od té doby byl kupříkladu notně zjednodušen a minimalizován límec a muži si mohou krom čistě bílé košile dovolit i piqué, jak koneckonců světelná projekce ukazuje.