Vizuální umění v Neone

Vizuální umění je jedno z nejvytíženějších termínů současnosti — to bezpochyby. Jenže co to vlastně vizuální umění je? Jak jej charakterizovat? Zjednodušeně by se vešlo zhruba do takovéto specifikace: „umělecký žánr, který se soustředí na spojení obrazu, pohybu, hudby a světla, a zařadit do něj lze audiovizuální performance, videoart či light art“. V encyklopediích je však dohledatelná i tato definice: „výtvarné umění je umění vizuální“. Proč by pak součástí vizuálního umění nemohla být také móda, když spojuje hned dva z pilířů tohoto žánru? Ta klubová jeho součástí bez debat je a jak do něj zasahuje, se můžete celý tento měsíc přesvědčit v rámci festivalu Lunchmeat.

Lunchmeat totiž představí komplexní obraz současných trendů v clubbingu neboli disciplíně moderního životního stylu, jež kombinuje happening, performance, módní show, light show a hudební událost — a Lunchmeat to vše zastřešuje oním spojením „vizuální umění“. Pokud tedy chcete mít představu o tom, jakým směrem se ubírá generační estetika, co máme rádi, co posloucháme, do čeho se oblékáme a na co se rádi koukáme, když paříme, vydejte se do holešovického Neone. Tento kultovní klub v bývalém sídle Elektrických podniků na Bubenské totiž až do 25. dubna festival hostuje. Letos přitom Lunchmeat slaví pět let, během nichž dokázal nastolit tradici v prezentaci elektronické hudby a jejích vizuálních podob.

Neone, které pro Lounchmeat slouží jako showroom, galerie, stage i pop-up celé akce, představí workshopy, koncerty a přednášky tematizující spojení hudby a vizuálu ve všech podobách. Nás z programu nejvíce zaujal nedělní workshop Tanec a vizualizace. Tato tvůrčí dílna by měla odhalit nové tendence ve videoartu, nových médiích a kostýmech stejně jako nové směry v technikách tance. Hvězdami festivalu však zůstávají Tim Exile, Evian Christ a projekt Dopplereffekt. Tim Exile, který se stylizuje do podoby disko-prince s filtrovanými kostýmy imitující tendenční kousky Hediho Slimana, přiveze své vystoupení, mixující multisetové dj kompozice v duchu minimalistických drums sekvencích. V rámci vystoupení však zazáří i Dopplereffekt, němečtí vyznavači žánru musique concrète. Tento žánr v sobě spojuje elektro hudbu a akusmatickým zvukem — tedy tím zvukem, který nemá žádný přímý původ, například neurčité praskání větví, a je zaznamenávám alternativními nahrávacími metodami.

Samo Neone je ostatně v pražské umělecké komunitě známo pro svůj jedinečnou dramaturgii, v níž se dokonale propojuje hudba a vizuál. Pokud tak toužíte po zážitku s přesahem, navštivte lidově přezdívanou “kachlíkárnu”.