Hedi Slimane, fotografie z cyklu "Egyptian Hip Hop" (2010)

Hedi Slimane proti právu šaría

Ukamenování, výprask či desetiletí za mřížemi – i takové tresty padají v některých arabských a islámských zemích. Může za to systém náboženského práva šaría, vycházející z kapitol Koránu a výroků proroka Mohameda. Na lepší časy svitlo poté, co se reprezentanti jednotlivých administrativ arabských zemí, vlivem mezinárodních jednání, začali pokoušet o sekularizaci a tím ho vyeliminovat. Jenže hrozba násilných trestů, aplikovaných kupříkladu na homosexuálních párech či nevěrných ženách, se stále vrací jako temný stín.

Naposledy se pro zavedení šaríi ve své vlasti rozhodl brunejský sultán Hassanal Bolkiah, který vládne bohatému ropnému státu s nulovým státním dluhem a k tomu vlastní síť hotelů Dorchester Collection. Stal se tím však terčem veřejné rebelie mnoha známých osobností, mezi něž patří i módní návrhář Hedi Slimane. Ve čtvrtek večer ústy francouzského módního maison prohlásil, že značka Saint Laurent, již coby kreativní ředitel vede, bude bojkotovat sultánovo impérium a žádný ze zaměstnanců domu nebude v těchto hotelech ubytován.

Vedení Yves Saint Laurent společně s Hedim Slimanem nemůže tolerovat takové represivní a nerovnostářské chování, které ovlivňuje základní lidská práva. Jelikož bylo právo šaría zavedeno v Bruneji, odmítá Yves Saint Laurent ubytovávat své zaměstnance v jakýchkoli prostorách patřící Dorchester Collection, dokud brunejský sultán nezruší zákony a postoje, které v civilizované společnosti nemají žádné místo.

Nakolik bude mít toto prohlášení dopad, nelze předpovídat. Dorchester Collection však po celém světě patří k oblíbeným místům celebrit a kupříkladu Ellen DeGeneres, Jay Leno nebo Stephen Fry už zrušili své rezervace. Nelze se však divit, že Hedi chápe celou situace velmi osobně — koneckonců své náměty často čerpá z kódů homosexuální kultury, a to jak pro svoji designérskou tak fotografickou práci. A nebyl to právě Yves Saint Laurent, který pomohl ženám k emancipaci?