Kýč Janukovyč

Z výstavy Codex of Mezhyhiria

Ať už je situace ve státě jakákoli, politici mají peníze vždy. O to absurdněji takový fakt vypadá například v afrických státech, kde se tamní autoritativní vladaři oblékají do obleků od Gucci a Louis Vuitton, sbírají umění a užívají si života plného luxusu. Nemusíme ale až na černý kontinent — příklady takových hlav států najdeme i v Evropě, z nichž ten nejaktuálnější se jmenuje Viktor Janukovyč.

Dění na Ukrajině je v posledních dnech snad ještě nepřehlednější než při událostech, jejichž centrem bylo kyjevské Náměstí Nezávislosti neboli Majdan Nezaležnosti. Pokud bylo v té době těžké rozlišit, za co jaká ze stran vlastně bojuje a jestli ten či onen útok přišel od rozlíceného obyvatelstva, najatých agresorů nebo státních aparátů, zkuste se v situaci vyznat nyní. Ruský vpád na Krym, denně desítky mrtvých v obsazovaných městech a tak dále. Přes probíhající nepokoje však Ukrajina musí žít i každodenním životem, a to i tím kulturním. Na programu mnohých Ukrajinců je tak i návštěva Národního uměleckého muzea v Kyjevě.

Na nově otevřené výstavě je možné prohlédnout si lustry za desítky milionů eur, bronzové napodobeniny řeckých a římských soch, kopie asijských váz, kolekci pozlacených nástěnných hodin, dekorativní předměty z křišťálu a sbírku lacině nakreslených obrazů. Kurátorská sbírka kýče? Ano, kýče Viktora Janukovyče. Když demonstranti vtrhli na konci února do jeho osobního sídla asi patnáct kilometrů od Kyjeva, nemohli uvěřit svým očím. Pokoje byly vyzdobeny zlatem a mramorem, na pozemku stálo golfové hřiště a dokonce i osobní zoologická zahrada. Ve státě, kde je průměrná mzda 180 euro, byly obyvatelé šokováni i pobouřeni — ačkoli luxusní nevkus se přesně v takových podmínkách dá předvídat. Janukovyč vtiskl svoji tvář skoro všemu — objevuje se na pozlacených talířích, na obrazech, dokonce i na plastikách.

Pro Ukrajince je taková výstava zásadní: konečně se dozvídají, kam všechny státní peníze, za něž mohly být postaveny dálnice nebo vybaveny školy, odešly. Respektive na jakých místech byly promrhány. Janukovyč nepocházel z bohatých poměrů a stejně jako černoši v amerických ghettech se obklopoval nevkusem ze zřejmých důvodů. Jeho osobní a více než osobitou sbírkou si můžete v Kyjevě projít až do 27. července. Schválně, jestli kdy budeme mít možnost podívat se za zavřené dveře statků, kde tráví čas lidé jako Putin nebo Lukašenko — v případě těchto lidí totiž umění skutečně imituje život.