LUSTR plný fantazie

Vladimir518-1

Ilustrace už prý dávno není pouhou součástí obrázkových knih. To tvrdí mladá ilustrátorská generace, jež se v českém a slovenském kulturním prostředí těší nebývalé kurátorské přízni. Nedávno jsme se navíc přesvědčili o tom, že se tu daří módním kreslířům. Jak ale vypadají díla tematizující společnost, přírodu či komiksové příběhy? To ukazuje výstava LUSTR, která v pražské galerii Art Salon S MICRONA potrvá až do konce června. Proč byste ji měli vidět?

Výstavou chceme prezentovat názor, že ilustrace funguje jako samostatné umělecké vyjádření. Výstava tak dovolí nahlédnout do neomezené fantasie těch nejlepších českých a slovenských ilustrátorů, kteří často tvoří celé světy s vlastními příběhy či postavy s názory na svět, v němž žijeme,“ říkají její kurátoři. Exhibice přitom navazuje na stejnojmenný festival ilustrované tvorby, jenž se v České republice konal vůbec poprvé. Na výstavě jsou tak k vidění díla několika předních ilustrátorů a uměleckých hvězd.Mezi lákadla exhibičního panelu patří i rapper Vladimír 518, který ve své tvorbě uplatňuje kompoziční prvky Káji Saudka, do nichž promítá pouliční street art bohatě kolorovaných tagů. Z jiného soudku se zas klubou snové ilustrace Kateřiny Kynclové, která často portrétuje osobnosti tuzemské bloggerské scény začervenáním obličeje, či lookbooky re-designérky Lazy Eye. Celoplošnou ilustraci, hraničící s fenoménem street artu, s nímž se soudobá ilustrace místy protíná, ve svém portfoliu uvádí tendenčně orientovaný a přesto originální kreslíř Jiří Franta či duo Tomski&Polanski. Na druhou stranu přírodním motivům, snům a pohádkám ve své tvorbě zůstávají věrné Alžběta Skálová a Daniela Olejniková, které často ilustrují pohádky pro děti či porcelánové nádobí.

„Výstava si klade za úkol nejen pobavit, ale také nastínit, s čím se ilustrátoři denně setkávají, s jakými nástroji pracují či jaké otázky při své práci řeší,“ uvádí organizátoři. LUSTR byste si neměli nechat ujít už jen kvůli prostoru, v němž probíhá. Art Salon S je mladá galerie sídlící na dvou místech v Praze – v Tančícím domě a budově Microna v Modřanech. Obě místa pak disponují kouzlem genius loci, takže pokud jste jej ještě nepocítili na vlastní kůži, nyní máte jedinečnou příležitost.