Siciliana aneb český nečeský film

1604866_486386714800712_502750595_n

Filmová estetika byla mezi členy honorované české elity donedávna vnímána jako ten druh chleba, z něhož je třeba si odříkat i ty nejmenší drobečky, a to sice na úkor vysoké autentičnosti a dynamiky příběhu. Ale jak se říká: odříkaného chleba největší krajíc! Nová generace se totiž učí rychle, a tak vznikají i takové projekty, jakým je Siciliana, tedy stylistická jednoaktovka, která neztrácí nic ze své autentičnosti ani příběhu. Siciliana má v Lucerně premiéru už dnes večer, 23. května, a tak pokud vám nenadálá bouře právě zničila plány, neměli byste si ji nechat ujít. Žánrovka v duchu filmů noir v sobě totiž spojuje hned několik nezvykle nečeských pohledů.

Narativní linka je konvenční: seznamujeme se se záhadnou Madalenou, která se díky své slabosti pro jednoho z obchodních cestujících dostává do nestandardních situací. A i když jste už takovýto příběh někde četli nebo viděli, na filmu je unikátní právě jeho zpracování. Režisér Jan Wolf vám jej totiž servíruje zcela podle svých představ, poněvadž krom kamery sám zastal snad všechny role standardního produkčního týmu. Film navíc sahá po v Česku nezvyklých žánrových manýrech a nebojí se přiznat, že mu záleží na slušivosti – šestadvacetiminutový příběh kombinující černou komedii, thriller a detektivku koneckonců autor rozehrává v prostředí slunné Sicílie. To ze Siciliany dělá čistě autorský projekt, v němž je okoukaný příběh podvolen osobité umělecké interpretaci.

Američtí akademici sice tvrdí, že film je forma kolektivního umění, jenže právě tomuhle tvrzení Siciliana čelí spolu s dalšími aktuálně vydávanými filmy, u nichž je rovněž populární multifunkčnost jejich tvůrců. Netřeba představovat kupříkladu Kanaďana Xaviera Dolana a jeho Imaginární lásky, v nichž se Xavier postavil za námět, scénář, režii a dokonce i za ztvárnění jedné z postav. Ač jsme tak u filmů zvyklí na velmi dlouhé závěrečné titulky, u Siciliany má hlavní slovo stylizace a estetika – kupříkladu o kostýmy se postarala talentovaná švadlenka Lazy Eye, která je známá svou obsesí ve stylu 50. let, herecké obsazení čítá v hlavní rolích Petru Nesvačilovou, Kláru Výtiskovou a Jana Němce. Proto si film nenechte ujít v jedinečné premiéře dnes v kině Lucerna od 20.00.