Multižánrová bytost Björk

bjork_press_smile_hires_slide_original

„Uprostřed Islandu postavím národní park, vyléčím dyslexii a naučím Islanďany rozumět životnímu prostředí,“ tak zní plán extravagantní Björk – zjednodušeně. Zpěvačka, herečka a v neposlední řadě také stylová ikona hodlá název svého posledního alba Biophilia převést ve fenomén, který změní životy mnoha Islanďanů, a z Björk se tím pádem stane editorka místního životního stylu. Že by se jednalo o největší umělecký přesah v dějinách pop-music?

Nové hnutí totiž Björk až nezdravým způsobem propojuje se svou hudbou a osobním stylem. Aktivistická platforma (i když sama Björk se výrazu „aktivistická” brání), která si dává za úkol slnit všechny položky ze zmíněného seznamu, se jmenuje stejně jako poslední album, které vydala před třemi lety. Ostatně ani ono nebylo zcela obyčejné. Předznamenávalo dobu multimediální komplexnosti, pověstná Islanďanka se jej totiž v roce 2011 rozhodla vydat se souborem edukativních a herních aplikací. Biophilia se tak stala vlajkovou lodí všech uměleckých a audiovizuálních projektů, které dnes pracně ke svým deskám vymýšlejí umělci jako Lady Gaga, Pharell Williams, Jay-Z či Beyoncé. Módu širokoúhlé kulturnosti Björk opustila v momentě, kdy se na této vlně začali vozit i ostatní, a to jen proto, aby se mohla vrátit s daleko šílenějším formátem.

Založila tak filosoficko-aktivistické hnutí, které se s novými projekty dává do boje proti konvenčnosti a bezohlednému zacházení s matkou přírodou. Biophilia si ihned získala podporu Nordic Council, na jejímž základě začala Björk s konkrétními kroky. Biophilia Educational Programme je nový způsob výuky vědy o životním prostředí po základní a střední školy. Björk jej s odborníky vypracovala s plánem, že po Islandu se jej pokusí nabídnout i jiným národním administrativám. „Během práce a testování jsme navíc zjistili, že program výborně funguje s dyslektickými dětmi a dětmi, které trpí poruchou koncentrace, a proto se je tímto programem pokusíme i léčit a zlepšovat jejich podmínky,“ zmínila se zpěvačka magazínu The Observer. Celý vzdělávací program přitom vznikl v roce 2012 v New Yorku, a to během jen několika přednášek, kterých se Björk účastnila ještě jako „ta superstar, co se zajímá o životní prostředí“.

Jenže rok se s rokem sešel a na prahu roku 2013 představila Björk další ambiciózní plán, který nyní získává podrobnější kontury. „Začne to jako jeden koncert a skončí jako národní park,“ nechala se Björk slyšet. Během jednoho charitativního reykjavického koncertu v roce 2013, kam si Björk pozvala i Patti Smith a Of Monsters and Men, vybrala vizionářka dohromady 184 000 liber, které chce zpěvačka věnovat do iniciativy, z níž by měl uprostřed Islandu (na zatím nelokalizovaném místě) vzniknout národní park, v němž vyroste i obří hudební ekologická stage. Na něm se budou hrát koncerty, jejichž výtěžky poputují zpět na rozšíření parku.

Podle zatím neoficiálních informací se s Björk rozhodl spolupracovat i lokální Reykjavik Fashion Festival – jeho organizátoři mají zájem o pronájem eko-kulturního parku coby dějiště příštího vydání. A v neposlední řadě přichází také hudba. Ze strany samotné zpěvačky sice zatím žádné echo nepřišlo, ale odborníci se shodují na tom, že Björk se nepochybně chystá na vydání dalšího alba. Nikdy však už nepůjde jen o muziku. Björk je teď multižánrová bytost, stvoření pojímající hudbu, filosofii, herectví a vizionářské břímě. Bude se vám taková Björk líbit?