dries-van-noten-ss-2015_28

Dries Van Noten S/S 2015

Kdyby byl Degas gay, vypadaly by jeho olejové kompozice z baletních škol jako letošní kolekce Dries Van Notena. Zakulacené špičky baletních piškotů totiž na začátku jeho přehlídky v Paříži prozradily, že se Dries pro sezónu jaro/léto 2015 vydal do boje s jinošskou baletní třídou. Klučičí půvab, fluidní tvary a vzdušné materiály – jeho show připomínala motýlí líheň v přímém přenosu. Po sezónách neprogresivních jarních edic tak Dries dokázal, že svého muže dokáže odít stejně mistrně i na léto.

Konečně opustil neinvenční formu vojenské kamufláže a převlékl jarní kolekci do večerního. Propastný rozdíl mezi kvalitou zimních a letních edic byl totiž stále markantnější. Zatímco v únoru se přísedícím předvádělo “nebe“, na jaře jen jakási poslepovaná komerční řada. Někoho však najednou trklo, že byueři už zřejmě mají těch maskáčových šortek dost, a tak se Dries pustil do práce. Ve své kolekci varioval táhlou formu baletních kostýmů a to od pelerínových hábitů z hedvábí až po Barišnikovy baletní overaly. Základem edice se stala forma “pánského kostýmku“. Dries ji poskládal z nohavic vysokého pasu a hedvábných halenek, lněných košil a úpletových svetrů z tenkých zúžených vrstev.

Dosáhl tak optického prodloužení pánské siluety, přestože ji ponechal ikonický boho look, který se za léta praxe stal jeho rozpoznávacím znamením. Na útlé struktury totiž začal nanášet rozšířené vrstvy vždy dokonale propracovaných kabátů a plášťů. Z baletu však Dries udělal významovou přesmyčkou také sportovní kult. Na moodboardu mu totiž evidentně přistály rovněž mnohdy zavrhované teplákové kalhoty. Tohle ale nejsou jen tak nějaké tepláky, tohle jsou baletní tepláky – ač to zní bizarně, pod tíhou kontrakce tohoto střihu tepláky přestávají být jen kusem výbavy na hřiště. Stávají se součástí elitního odívání, kde goticky vepsané číslice a písmeno R (jako Rudolf Nureyev, ruský baletní mistr, který v roce 1986 zemřel na následky AIDS) zadává příslušnost v klubu spanilosti, jež z Driesovy letní kolekce znovu dělá TO co lidé chtějí znovu nosit a nejen v zimě!