Margiela m RS15 6023

Maison Martin Margiela S/S 2015

Když se rozhlédnete po buticích značky Maison Martin Margiela, snadno se vás může zmocnit otázka: „A kde je tady teda ten koncept?“ Lidé si totiž koncept často pletou s extravagancí, jenže původní myšlenkou Martina Margiely – nebo jednou z několika – nebylo tvořit věci výstřední, ale netradiční. Koncept šel u MMM totiž vždy ruku v ruce s pragmatismem (a z něj vyplývající nositelností) a právě tento dualismus se stal východiskem pro pánskou kolekci na příští jaro a léto. Nakonec návrháři domu ji věnovali i samotnou přehlídku.

Ačkoli máte u Maison Martin Margiela pocit, že už posté jíte stále to stejné kuře, designéři v bílých pláštích umí čas od času vybrat ty správné ingredience a maso správně dochutit. Tentokrát původní koncept vytvářeli pomocí naruby otočené teplákoviny, různých podob denimu a kůže a technických materiálů. V těchto třech různě namixovaných polohách se odehrály dobré tři čtvrtiny přehlídky, které představily velice solidní pánské oděvy v zajímavém provedení – zkrátka nositelné oblečení, jenž je však z banální reality každodennosti vytrženo nepatřičným detailem nebo podivným střihem. Až ke konci se začala na povrch prodírat ona čistá koncepce, kterou tým designérů pojal v pro Margielu typické tělové barvě s přerušovanými výšivkami a vzory.

Ano, Margiela je variace na několik málo témat, jejichž působivost vždy záleží na kreativitě několika anonymních individuí, kteří se ne vždy trefí. Pánská kolekce jaro/léto 2015 je však jedna z vizuálně nejzajímavějších, která se v ateliérech zrodila za poslední léta. A i přes svoji normálnost je velice přitažlivá.