versace-spring-summer-2015_01

Versace S/S 2015

Náš svět se zmenšuje a každých deset let je menší a menší. Nejedná se přitom o vědecký poznatek, jedná se o globální tendenci. K životu potřebujeme čím dál méně místa – virtuální infrastruktury nás drží v přítomnosti hned na několika místech najednou a ve spojení jsme díky nim se vším, s čím potřebujeme být spojeni. Náš soukromý vesmír se tak komprimuje do velikosti vlastního příbytku, a proto se do popředí dostává znovu nalezený fenomén interiérů, který v současnosti platí za nadřazenou položku, spojující v sobě módu, design a umění. A módu nechala Donatella Versace rezonovat právě v ryze interiérových konturách.

Přední část haly, kterou Versace každoročně uzamyká na Via Gesù, zabalila Donatella masivní vrstvou textilu a posázela doplňky z interiérové řady Versace Home. Za zvuků pitoreskně kolonádní úpravy skladby Showroom Dummies od legendární německé elektro skupiny Kraftwerk pak mezi diváky pustila ty vůbec nejmarcipánovější celky, jež za poslední sezóny vytvořila. Celá kolekce se tak stala romantickým vyznáním. Krejčovinu z lehkých, téměř vznášejících se materiálů s něžně růžovějícím se pigmentem tentokrát síťované modely a zlaté řetězy narušovaly jen zřídka. Donatella totiž dala průchod lifestylovému pohodlí. Ve specifickém stylingu celé řady se ukázaly například tašky s úložným prostorem na talíře, náhrdelníky, k nimž se dá připnout psací pero, či batohy s tubusy na nápojové láhve. Vše v jemném domácím (interiérovém) provedení, které v detailech zároveň parafrázovalo estetiku moderny z počátku 20. století.

Do jindy vycpávané kůže byly pro sezónu jaro/léto 2015 vkresleny tančící postavy a listy banánovníku jak z Matissových akvarelů. Tento motiv se objevil na cestovních taškách, kožených bundách, oblekových kompletech a jemných bavlněných svršcích. A i když si Donatella ani protentokrát neodpustila postupné obnažování mužského torza, učinila tak v duchu romantizujícího ideálu o archetypálních římských hrdinech. Ty se ostatně v jisté části kolekce objevují každý rok. Tentokráte však jejich obraz dával o něco větší smysl než obvykle.