Koonsův štěk u H&M a ve Whitney

a_4x-horizontal

 

Zatímco všichni čekají, jak dopadne kolekce, kterou pro H&M připravuje Alexander Wang, švédský oděvní kolos nelení a představuje další jméno, které obohatí jeho nabídku exkluzivních předmětů. Umělec Jeff Koons se může jevit jako nečekaný partner konfekční značky, celá spolupráce ale dává smysl. H&M ji propaguje sloganem „Móda miluje umění“, a jak jsme se přesvědčili z minulých měsíců, umění miluje módua také dobré PR.

Projekt, na jejímž konci je jeden nezajímavý a poněkud omšelý model tašky s nevýrazným digitálním potiskem Koonsova psa, se zrodil ve správný čas a na správném místě. Výrobek se prodává pouze v novém newyorském vlajkovém obchodě na Manhattanu na Páté Avenue, a je právě oním předmětem, který má dnes, v den slavnostního otevření, nalákat všechny Newyorčany k nákupům v Háemku. (Krom faktu, že první tisíc fanoušků značky, kteří ještě před otevřením obchodu vytvoří frontu před vstupním vchodem, dostane slevové kartičky náhodně naceněné na deset až tisíc dolarů.)

Ptáte se, proč by měl mít umělec, který na tašce vyobrazenou skulpturu prodal minulý rok v Christie’s za neuvěřitelných 58,4 milionů dolarů, a stal se tak opět nejdražším americkým umělcem, potřebu „zahazovat se“ s něčím tak „nízkým“, jako je oděvní řetězec? Inu Jeff Koons před několika týdny otevřel výstavu mapující celou jeho kariéru – ve Whitney, co by kamenem dohodil od nového obchodu H&M. Je na ní opět k vidění celá multimediální série s pornoherečkou Cicciolinou, onen žlutý balónkový pes, ale i kupříkladu zasklené vysavače a mixéry, které Koons dělal v osmdesátých letech.

A když mu ke slávě pomohly domácí spotřebiče, proč by nemohlo právě i H&M? Miliony z prodejních aukcí jistě zaplatí všechny složenky, dobrá propagace je ale k nezaplacení.

Původně měl být tento článek o Koonsově retrospektivě, v době jeho publikování už je ale taška v gift shopu muzea vyprodaná. To je to v podstatě to jediné, co o této výstavě potřebujete vědět.

“Jeff Koons: Retrospective”: Whitney Museum of American Art, 945 Madison Avenue at 75th Street, New York