tumblr_n7sla3hjBi1qayo3to1_1280.png

Pánský průlom 2015

Nevěřím na módu, jsou to už spíš jen kostýmy,“ nechal se jednou slyšet belgický návrhář Dries Van Noten. Na jeho skepsi je něco zázračně pravdivého. “Internetualizace” módy totiž doslova změnila pohled na to, co je a co není módní. Módním se totiž subjekt stává tehdy, když přes různé inspirační moodboardy proteče až do spodních pater řetězců a highstreet brandů. V jejich sortimentu se pak tahle pseudomóda dostává k obyčejným lidem, plebejcům či, nejkulantněji řečeno, širší veřejnosti. To je v našem světě novinka – před dvaceti lety by totiž masy o módě jen snili. Ale dnes? Stačí si počkat pár měsíců a v kabince v Zarě visí na ramínku letošní Dior Homme. A jak bylo v naší studii nedávno zmíněno, retaileři se orientují spíše podle širších preferencí, což ve výsledku znamená, že reálně módu neovlivňují elity, ale masa, a masu ovlivňují designéři a uploadované fotky jejich přehlídek na internetu. Které kolekce tedy letos na jaře zazářili natolik, že s nimi můžeme v budoucnu počítat? Co (či kdo) koho a jak ovlivnil a kdo bude koho kopírovat? Ohlédněte se s námi zpět za nejsilnějšími pánskými kolekcemi příštího jara a léta, které zcela jistě otřesou nadcházejícím vývojem pánské módy.

Raf Simons S/S 2015

Jeho kolekce z posledních dob se staly něčím pro jeho fanoušky zcela nečitelným. V devadesátých letech jeden z nejprůlomovějších pánských designérů na vrcholu své tvůrčí kariéry zvolil prozřetelně estetickou metodiku práce, která není podložená střihovou morfologií, nýbrž důmyslnou volbou dekorativních prvků. Jeho poslední kolekce odkazovala na vzpomínky, jež bezesporu ovlivní mnoho kolekcí amerických highstreetových značek. Aplikace autentických potisků, printů a segmentů se stane žádaným oděvním fragmentem. S instagramovými memoáry například pracuje už i značka Supreme, United Nude a některé edice známého internetového butiku ASOS. Rafovo bohaté rozpracování tohoto trendu se tak v budoucnu stane důležitým podkladem pro variování konfekčních kolekcí. “Instagramiáda” totiž hýbe světe. Módní fotograf Mario Testino se z historie svého instagram účtu rozhodl sestavit knihu a jedna z nejmocnějších sociálních sítí se stala relevantním zdrojem informací, které využívají i novináři, sociologové a umělci.

Dior Homme S/S 2015

Přejímání uměleckých motivů v rámci oděvních řad vede v žebříčku soudobých trendů. Když se tak Kris Van Assche rozhodl pro ztvárnění vyzrálé působících kompozic z přelomu osmdesátých a devadesátých let, vyjádřil slabost mnoha návrhářů pro abstraktní tvorbu. Umělecky stylizovanou kolekci značky Céline imitovali v konfekčních řetězcích už letos. Po úspěchu kolekce S/S 2015 se tak Van Asscheho přepracování divokých barevných tahů stane sezónní senzací. Tendence získává na síle také díky aktuálnímu kurátorskému apetitu. Galerijním stálicím, které startovaly na počátku devadesátých let, se dostává retrospektivních výstav. Hrdiny sběratelských katalogů se tak v průběhu roku stávají Damien Hirst, Jeff Koons, ale i dnes již tradičněji působící Mark Rothko a Jackson Pollock. Letní kolekce Dior Homme se tím pádem stala nejužitečnější platformou pro interpretaci této osvícené módní hysterie.

Dries Van Noten S/S 2015

Síla sportu dostává v konturách tvorby Driese Van Notena elegantní polevu. Dries se zařadil mezi designéry, kteří výrazně ovlivní nadcházející sezóny. Comeback hedvábných vrstev v novém tvarovém provedení silně ovlivní především italské krejčovské salóny. Sám Dries má ostatně skrze úzkou spolupráci s asijskými manufakturami blíže k podobě delikátní krejčoviny, kterou už nějakou tu sezónu silně ovlivňuje. Ředěná podoba baletní školy se tak určitě projeví v kolekcích tradičních italských dílen florentinského Pitti Uomo. Po letech využití sportovní syntetiky se do pánské krejčoviny vrátí tradiční materiály, a to podle schématu Driesovy letní kolekce.