Helmut Newton x June Newton v Museum für Fotografie

Bradavky u večeře

Ve svém životě vyfotil na tisíc žen, jeho estetická optika se stala modlou a o jeho práci už nelze říct nic, co by neznělo jako klišé. Helmut Newton je něco jako Marilyn Monroe mezi módními fotografy. Jenže přesně v momentě, kdy jsme přesvědčeni, že své hrdiny už známe ze všech stran a jejich obraz se nám pomalu, ale jistě přejídá, překvapí nás nové měřítko, které zpoza života dané osobnosti vyvstane na povrch. Stejně tedy jako zprofanována Marilyn i zprofanovaný Helmut má svá tajemství a jedno z nich právě teď odhalují v berlínském Museum für Fotografie.

Znáte ten pocit, když vás na naprosto nepřístojném místě a v naprosto nepřístojné situaci přepadne zvláštní erotická touha? Někdo si takové momenty užívá, jiní je trudovitě popírají. Helmut Newton se svojí ženou June patřili k těm, kteří si podobné zážitky neodpírali, a tak společně vytvořili skutečně osvěžující kolekci těch nejbizarnějších i nejroztomilejších aktů, které navzdory dosud zanalyzovaným segmentům Newtonovy práce překvapují. Odhalená ňadra u jídelního stolu, snídaně v „jehlách“ či pouliční odhalení – Newtonova fotografie oslavuje konstrukci, zatímco snímky, které Helmut pořídil se svojí ženou mezi léty 1948 až 1980, tuto urputnou preciznost popírají. Představují výsledek ryze prosté a neupravované touhy po objevování erotiky v každodenních situacích. Žádné modelky či známé osobnosti – v čistě intimní kolekci vystupuje z anonymity ženská i mužská sexualita coby hlavní symbol člověka, popírající jeho vlastní identitu.

Helmut Newton a neúspěšná herečka June Browne se potkali v Austrálii v roce 1948. On ji fotil, ona se svlékala – klišé, jenže tohle klišé přerostlo v celoživotní partnerství a netradiční způsob milování. Do Austrálie se Newton dostal v důsledku svého židovského původu, ale ani tam se neusadil a jeho kariéra ho přivedla do Londýna a následně také do Paříže. June se ho rozhodla následovat. V Paříži si pak June také přičichla ke kráse fotografie a začala fotit pod uměleckým pseudonymem Alice Springs (stala se autorkou mimo jiné i ikonického snímkem nahého Yves Saint Laurenta sedícího na koženém taburetu), od té doby bylo jejich osudové spojení zpečetěno. Většina jejich společných fotografií vznikla v Paříži a dodnes nebyly všechny snímky veřejnosti představeny – až doposud.

Expozice v Berlíně představuje nejrozsáhlejší pohled na tuto intimní a zatím neprobádanou kolekci. V jednom ze sálu Museum für Fotografie je rovněž umístěna speciální instalace „Us and Them“, jež zobrazuje ty nejpeprnější snímky z Newtonovic domácnosti. Pokud se tak stydíte za vlastní erotické selfies, Helmut a June vám ukáží, že nemáte za co. Fotografický pár navíc mnohdy prozkoumával různé polohy: June oblékala Helmutovy obleky, on zas její lodičky. Může za to dominance, která Helmuta u žen nepřestávala fascinovat a inspirovat. A možná i celá berlínská expozice je výsledkem patologicky dominantních žen v Helmutově životě, které odhaluje jeho největší slabost, ale i největší sílu. Výstavu můžete navštívit až do 16. listopadu 2014.