Oblak umění od Louis Vuitton

Franck-Gehry - Fondation Louis Vuitton

Světu módy vládnou jen ty značky, které mají hype. Ten lze nastavovat nadčasovým rozšiřováním stávající tradice, vizionářskou estetikou, komplexním kulturním přístupem nebo velkými projekty. Louis Vuitton v sobě teprve nedávno spojilo vše dohromady. Poté, co do jejich studia nastoupil Nicolas Ghesquiére, totiž nejenže chytře rozšiřují tradici monogramu LV, ale chlubí se i nakažlivou estetikou, kterou doplňují výstavy v Espace Louis Vuitton, a nyní i jeden z největších uměleckých projektů, který kdy byl módní značkou podpořen. Nad Paříží se totiž už v říjnu tohoto roku vzedme oblak, jenž v zahradách Jardin d’Acclimatation, na severním okraji Boulogneského lesíka, Louis Vuitton staví s Frankem Gehrym coby centrum Fondation Louis Vuitton!

Cílem projektu  je podporovat a propagovat moderní umění ve Francii i v mezinárodním měřítku. Sbírky a programy budou pokračovat v duchu tradice uměleckých a tvůrčích hnutí dvacátého a jednadvacátého století. Budova nadace Fondation Louis Vuitton bude obsahovat prostor pro galerii stálých sbírek, dočasné výstavy i pro speciálně vytvořená umělecká díla na zakázku. Nebude chybět ani auditorium s modulárním uspořádáním pro prezentace, multidisciplinární performance a akce. Její terasy nabízejí úchvatné panoramatické pohledy na Paříž a bujnou vegetaci Jardin d’Acclimatation, která inspirovala Franka Gehryho k architektonickému řešení vycházejícímu ze vzdušnosti, otevřenosti a průhlednosti.

V kontextu programu u příležitosti otevření budovy nadace Fondation Louis Vuitton představí projekt Franka Gehryho formou samostatné výstavy. Výstava bude koncipována jako dialog s první evropskou retrospektivou díla Franka Gehryho v Centre Pompidou, která bude probíhat od října 2014. Fondation Louis Vuitton je firemní nadace a soukromá kulturní iniciativa věnovaná umění a umělcům. Nadace představuje nový typ mecenášství v oblasti umění a kultury.