UMPRUM v LDN

Collaboration with Moser-Tade†Á PodrackÏ

Zatímco se studenti oděvních ateliérů UMPRUM připravují na podzimní program pražských týdnů módy, designéři jen o pár pater níže připravují vlastní instalace do Londýna. Do města na Temži a na jeho London Design Festival zavítají letos vůbec poprvé, ovšem už poučeni ze zkušeností z milánského Salone del Mobile. V Londýně se představí rovnou na dvou instalacích a na jedné výstavě.

Největší prostor věnují Češi v Londýně skle – tento materiál, který si v současnosti prochází vizuální i koncepční renesancí, si totiž uzme prostor v Tent London, hned v srdci města. Instalace s názvem Glassmania (18. 9. – 21. 9.) se zaměří na ukázku dvou rozdílných přístupů k materiálu. Tím prvním je přístup více logický a průmyslový, oproti němu pak bude stát princip umělecký, který maximálně využívá specifika sklářské technologie. Artu se zabývali studenti z Ateliéru skla Ronyho Plesla, kteří ve spolupráci se sklářskou hutí Martina Štefánka, jednoho z nejlepších foukačů skla v Evropě, experimentovali s náročnými technikami. Naopak svěřenci Michala Froňka a Jana Němečka, kteří stojí v čele Ateliéru produktového designu, se zaměřili na průmyslovou výrobu a její zkvalitnění pomocí designu na vysoké úrovni.

Další část expozice představí instalace Clay Works! (13. 9. – 21. 9.) umístěná v Brompton Design District, v níž studenti z Ateliéra keramiky a porcelánu pod vedením Maxima Velčovského a Milana Pekaře představí plody své tříleté práce. Po tak dlouhou dobu se totiž studenti věnovali výzkumu porcelánu a keramiky a vyvíjeli nové experimentální výrobní procesy. Ty v Londýně představí dokonce v premiéře.

Nejdéle však v Londýně zůstane otevřená kurátorská výstava Elements of Craft (13. 9. – 30. 9.), kterou najdete ve slavném obchodě Mint Shop. Tentokrát však zafunguje jako galerie, v níž bude k vidění zvláštní výběr studentů z celého světa, tedy samozřejmě i z České republiky. Jak vidno, český export ve světě designu funguje.