z výstavy Life In Progress

Životní proces v galerii Kuzebauch

Šperk a design skla jako spojení existenční, materiálové i sexuální tématiky, to je předmět aktuální výstavy ve skromné pražské Galerii Kuzebauch, kde se skrze své dílo představují autoři Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký. Ty nespojuje jen společně dovršené stadium na UMPRUM…

Expoziční panel Life in Progress totiž ztělesňuje nejen tvorbu obou designérů, ale také jejich osobní život. Markéta Kratochvílová byla loni coby úspěšná absolventka ateliéru K.O.V. nominována v kategorii Designér šperku roku cen Czech Grand Design a nemenší úspěch oslavil i její partner Tadeáš Podracký, který se stal součástí panelu Designblok Talent Card. Oba se pak dostali na stáž do New Yorku a po návratu do Prahy se rozhodli spolu také vystavovat. Mimo zmíněného partnerského vztahu je totiž spojuje i charakteristický autorský projev, v němž oba umělci propojují materiálovou náhodnost, nové pojetí produktů a tajemnou fetišistickou estetiku. V Galerii Kuzebauch pak až do konce srpna oba autoři představují charakteristické kolekce ze své tvorby. Důležitou roli v nich hrají materiálová propojení – šlechtěná plocha masivního dřeva spolu s kůží v okultisticky vyznívajících špercích se dokonale propojuje s průzračnou či barevnou stopou barokně koncipovaných amfor, jež odkazují na tradici evropského kýče. V obou příkladech je však až nepříjemným způsobem zhmotněna existence těchto materiálů a jejich skryté významy v našich životech.

Skrze Markétiny a Tadeášovy produkty lze zažívat momenty luxusu, výjimečného intimního zážitku či jakékoliv jiné lidské ryze vášnivé zkušenosti, kterou dílo talentovaných absolventů zračí. „S každou novou kolekcí jdu do nového materiálu. Tak jako člověk potřebuje nové téma, udělat novou věc, tak i zkušenost s novým materiálem je svým způsobem radost. Pracujeme se všemi charismatickými materiály, to je naše jediné omezení,” uvádí pak Markéta.