Brusel a Vídeň: úspěšný podzim českého designu

studio deFORM pro Rudolf Scheer & Söhne

Londýn, Brusel a Vídeň – evropské metropole designu na podzim okupuje český talent! Po ostrovních instalacích studentů pražské UMPRUM se k nám dostávají také zprávy o vídeňských produktech studia deFORM a speciálním panelu Pražského domu v Bruselu. Která portfolia tedy patří k těm nesledovanějším?

VÍDEŇ

Vídeňský týden designu se v hlavní rakouské metropoli koná teprve posedmé, avšak jako jedna z důležitých evropských přehlídek designu představuje interaktivní a společenskou platformu, v jejímž rámci jsou fanoušci ikonických produktů provázeni městem, kde se často představují spojení výrobce s designérem. Účastníky takovéhoto spojení se letos ve Vídni stali i Jakub Pollág a Václav Mlynář tvořící studio deFORM. Pro jeden z nejprestižnějších ševcovských ateliérů Rudolf Scheer & Söhne totiž „deformáci“ vytvořili speciální produkty v rámci celoplošného projektu Passionswege, kdy rodinné firmy, výrobci a značky propůjčují svoje dílny a materiály talentovaným designérům. Příspěvek mladého českého studia do projektu tak zhmotnila speciálně vyrobená křesla a zrcadla ušitá na míru ševcovské firmě s téměř dvěstěletou tradicí. Ze dřeva sázené křeslo nabízí místo opěrky pevně napnutou koženou strukturu, která společně s tradicí poctivé výroby kožených polobotek a mokasín nabízí perfektní souhru nového dimenze a starého rodinného podniku. Na Bräunerstrasse bude deformácká instalace k vidění až do 4. října.

BRUSEL

Kromě výstavy Lucie Koldové s názvem Power of Ten v galerii °diito si Pražský dům v Bruselu, na zelené adrese Avenue Palmerston, připravil expozici studentů UMPRUM ve spolupráci s Michalem Froňkem. Panel si pak zadal představit ty nejlepší produkty, jež v roce 2014 vznikly ve spolupráci studentů a českých výrobců jako BOMMA, TON, TONAK a Rösler. Pražský dům tak představil tradiční technologie, ale i pokročilé metody robotického brusu a používání nových materiálů při výrobě rámů cyklistických kol. Celá expozice navíc doprovází bruselský festival Brussels Design September, a tak dílo českých studentů získává šanci na setkání s mezinárodní klientelou do konce září. Posledním úspěchem vázaným ke dvěma metropolím je i stále se prohlubující spolupráce již zmíněné designérky Lucie Koldové a zdejšího studia PER/USE. Pro něj už Lucie navrhla bezmála šest produktů, včetně ikonických světel Bella, pohovky Corques a ramínka Orion. Nyní se však podle některých zdrojů v konkurenci designérů jako José Cabrita a designového studia NOTE stává česká autorka kreativním lídrem této značky. Český design tak letošní podzim slaví nemalé úspěchy – proto gratulujeme!