Chalupeckého kolík

Cena Jindřicha Chalupeckého podle Maxima Velčovského

Cena Jindřicha Chalupeckého se za dobu své existence stala jedním z nejsilnějších porevolučních symbolů znovuobnovené kulturní společnosti plné úcty k umění. Mimo to se však stala také směrnicí hodnotného uměleckého projevu, pozvánkou do nového světa pro všechny obdarované a nově i konkrétním objektem do sbírky – Cena Jindřicha Chalupeckého poprvé po dvaceti pěti letech existence dostává konkrétní podobu, jejím autorem se stal Maxim Velčovský.

Po smrti Václava Havla už bohužel nebyl moment předávání ceny tak slavnostní a jedinečný. Cítili jsme proto, že je třeba jej opět ozvláštnit a shodli jsme se, že tak významné umělecké ocenění, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, si zaslouží hmotnou odměnu, která přetrvá a bude laureátům připomínat jejich úspěch,“ říká Lenka Lindaurová, kurátorka a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Proto společnost vypsala soutěž o návrh reálné ceny, jíž se mimo vyhravšího Maxima Velčovského zúčastnila například i Eva Eisler či studia jako Olgoj Chorchoj, deFORM či Dechem. Velčovský navrhl mosaznou sošku vysokou 25 cm a vážící 2,5 kg. Dle jeho slov je trofej totemem, informací, z nadhledu tečkou a štafetovým kolíkem v uměleckém světě. Bronzový kolík s leštěným povrchem je pak obdarován vyraženým jménem ceny, které nechal Velčovský provést ve strojovém písmě odkazující na depeše odvahu z dopisů umělecké komunity šedesátých let.

Historicky první hmotnou Cenu Jindřicha Chalupeckého si laureát 25. ročníku převezme 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. Režie letošního ceremoniálu se ujme pověstný divadelní režisér Jan Nebeský.