Martina Špetlová S/S 2015

Martina Špetlová S/S 2015

Jaká móda má vlastně v současném uspořádání navrch? Ta rychle produkovaná, jinak označovaná také jako fast fashion, nebo naopak ta nadčasová, kterou jsme se naučili jen pro odlišení označovat termínem slow? Čeho si dnes kupci, stylisté a editoři váží víc: každý půlrok jinak pojaté estetiky, či nadčasových ikon? Takové otázky včera vyvolala přehlídka české návrhářky Martiny Špetlové tvořící v Londýně.

Její show totiž v lecčem prokázala, že sezónní estetika pro Martinu není důležitá, a že sází na své slow fashion přednosti. Kožené proplétání, dokonale provedené v každém modelu, totiž nelze sledovat bez známky vzrušení. Její kolekce tak opět uchvátila svým perfektním provedením a neuvěřitelnými variacemi, které její technika a práce s materiálem nabízí. Delikátní kusy z jemně perforované membrány sice letos Martině dovolily přejít ze strukturovaných a pevných celků k uvolněnějším a mnohem abstraktnějším kombinacím, nelze se však ubránit otázce, zdali tak vymezená tvůrčí metodika ještě nabízí nějaký prostor pro konkrétní estetický či filosofický příběh? A je vůbec potřeba takto perfektně provedené produkty podřizovat pravidlům měnících se sezón?

Tvorba i systém Martiny Špetlové přežívají navzdory trendům. Kolekce jaro/léto 2015, v níž poprvé uvedla i modely pro muže, představuje již desátý tvůrčí počin a i on bez větších estetických změn stále funguje. Ať už však na tuto kolekci nahlížíte z jakéhokoliv úhlu, nedá se jí odepřít intuitivní zpracování navzdory nepolevujícímu výtvarném modelování. A tento zručně uchopený mix pasuje Martininu kolekci na zatím jednu z nejlepších, kterou představila.