Nová úroveň instant messagingu

slide_364778_4137844_free

Zvykli jsme si, že jsme neustále na příjmu a už kvůli tomu ani nemusíme zvedat hovor. Dohledatelní jsme i díky nekonečné škále tzv. messangerů, programů a aplikací, které doručují zprávy, fotografie nebo videa v reálném čase. Nedokážou však přenést jediné: emoci. Onen lidský faktor v předání zprávy je zredukován na nuly a jedničky, už ale nemůže být nikdy zreprodukován. Nyní ale na platformu iOS přichází aplikace, která řeší i tento problém – ačkoli velice perverzním, i když možná vlastně velmi romantickým způsobem.

Autorkou Somebody, jak se aplikace jmenuje, je nezávislá režisérka Miranda July, která na jejím budování spolupracovala s módní značkou Miu Miu, respektive s jejím angažovaným filmovým projektem Women Tales. Tyto příběhy jsou sérií krátkých snímků, které nemají žádnou návaznost, tedy krom silné osobnosti autorky a režisérky zároveň a žen, které se v hlavních rolích zaobírající osobními i globálními problémy, oděné v aktuální vždy kolekci značky.

Somebody funguje na principu komunikace by proxy, tedy v zastoupení. Nejdříve si vyberete člověka, kterému chcete zprávu doručit, zvrat přichází v tom, že sdělení pošlete jiné osobě v blízkosti příjemce. Dokonce výběrem určíte i emoci, kterou chcete poslat se zprávou. Je to v podstatě velice složitý systém, který popírá původní ideu instant messagingu a celého systému komunikace, který jsme si s mobilními zařízeními vybudovali za několik posledních let. Stejnojmenný film pak můžeme vnímat jako hraný instruktážním snímkem.

Film byl představen minulý týden na 71. Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a režisérka se po projekci nechala slyšet: „Většina mé práce se točí okolí interakce cizích lidí a někdo mi řekl, že bych na tomto principu mohla postavit aplikaci. Přišlo mi to divné, já na svém telefonu ani žádné aplikace nemám! Ale pak jsem si vzpomněla na éru telegramů a psaníček, která jsme přes kamarády posílali jiným lidem, a přišlo mi to vlastně romantické.“ Somebody si můžete stáhnout na iTunes.