Selfie pořízené krví

Ted Lawson: Self-portrait

Umění je na tom aktuálně stejně jako móda – v esteticky jaksi statickém světě hledá nové formy a podměty. V módě není tato marná snaha tak viditelná, recyklace minulého a jeho aktualizace patří k její podstatě. Umění jednadvacátého století je tak ale plné extrémních zážitků, jak ostatně dokazují i některé letošní počiny.

Nejprve tu byl anonymní umělec, který na vás za poplatek 0,99 dolarů celých dvacet minut myslel. Peníze jste mu poslali přes PayPal, on vám mailem dal vědět, kdy má ve svém myšlenkovém programu volno. Odpověď přišla vcelku rychle – jiný anonymní internetový umělec slíbil za stejný finanční obnos onanovat nad vaší podobiznou stejný časový úsek. Se smyslem pro humor šel pak na eBay uživatel vystupující pod přezdívkou xhacker02 se screenshotem z internetového fóra 4chan. Na otisku obrazovky byla tato zpráva anonymního uživatele: „Art used to be something to cherish. Now literally anything could be art. This post is art.“ Screenshot těchto tří řádků byl následně v lidové internetové aukční síni vydražen za více než devadesát tisíc dolarů. Panují dohady o tom, zda se nejedná o podvod, ale současnou situaci ve světě umění vykresluje výmluvně.

Nakonec svoji výstavu si v minulé polovině roku otevřel Pharrell Williams, dnes v New Yorku začíná Miley Cyrus vystavovat vlastní skulptury vytvořené pomocí pistole na lepidlo a asi hodinu chůze od této expozice vás čeká další, za níž tentokrát stojí Ted Lawson. Na samostatné výstavě The Map is Not the Territory představí zcela nová díla, mezi něž patří práce vytvořené pomocí leptání mosazi, prostorové i nástěnné sochy, ale především pak tři velkorozměrové kresby, které Lawson vytvořil pomocí vlastní krve. Nevznikly tak, že by ji u nich umělec cedil – ale nechal si napojit žílu na zásobník 3D tiskárny, která poté použila tuto krev místo inkoustu a obarvila jí nanášenou vrstvu. Věc je o to syrovější, že tímto procesem vznikly akty.

Mezi umělci je to stejné jako mezi druhořadými celebritami – v průmyslové nadprodukci musí člověk vynaložit velké úsilí, aby ho bylo vidět. A „selfie“ tvořená pomocí 3D tiskárny s náplní krve prozatím trumfla myslitele i onanistu. Pokud má být však znakem umění jakýsi metafyzický přesah a jeho nerozdrolení se v čase, jsou tito umělci opravdu jen dalšími druhořadými celebritami.

Tagged with: