Iza Rutkowska

Designblok’14 preview: Design

Při pohledu na letošní oficiální vizuál Designbloku by Walt Disney mohl klidně puknout zlostí – tak elementárně kýčovitý obraz s jelenem šestnácterákem, prozrazujícím pořadí tohoto ročníku, nevytvořil ani ve Sněhurce. To vše má ale svůj smysl, poněvadž právě pohádky, dětství, hry a nevinnost jsou letošními hlavními tématy tohoto weeku, bez něhož už by bylo těžké představit si podzim.

Je nám jasné, že vaše první kroky povedou k domě U Minuty na Staroměstkém náměstí, protože právě tam bude mít svoji instalaci MAUDhomme. Jenže nejen Openstudio a kostelní molo Fashion Stage tvoří tento rok budovy Designbloku, krom nich se můžete těšit na dvě Superstudia (Hotel Evropa na Václavském náměstí 25 a Hra v Mikulandské 5) a Art House (Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2), z nichž jsme pro vás vybrali to, co si určitě nenecháme ujít. A co byste si tak neměli nechat ujít ani vy.

Gijs Bakker

Jedno z hlavních lákadel letošního Designbloku stmeluje všechny stránky tohoto tradičního pražského festivalu. Objekty Gijse Bakkera jsou totiž trochu design, trochu umění, trochu šperky a trochu i móda – v celku se však jedná o ikonické předměty, z nichž dvaasedmdesátiletý Holanďan nepřiveze retrospektivu, ale naopak zcela novou kolekci.

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2 

Jiří Příhoda

Jsou design a architektura uměním? Takovou otázku vzbuzují objekty Jiřího Příhody. Tento významný český umělec, držitel zároveň prestižní i kontroverzní Ceny Jindřicha Chalupeckého, už na loňském Designbloku zmátl návštěvníky instalací dvou prostorů Cela I a III. Letos představí místo Poustevna, které lze – jako ostatní jeho díla – využít jako  malé a minimalistické, avšak funkční kanceláře nebo příbytky. „Ideální pro koncepci mých příbytků je být dva a více metrů nad úrovní terénu, obklopen stromy, bambusy, kaktusy či jinými organickými strukturami v co možno nejčistší přírodě,“ říká sám autor. Ovšem i ve výstavní podobě je pobyt v nich povznášející zkušeností.

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2

Claire Lavabre

„Řekni mi zrcadlo, kdo je na světě i v zemi zdejší, kdo je nejkrásnější?“ ptala se zlá královna z pohádky bratří Grimmů o Sněhurce kouzelného předmětu na stěně. Podobně magické je i zrcadlo od francouzské designérky Claire Lavabre, které nemá daleko ke kousku konceptuálního umění – její zrcadlo totiž odráží obraz jen pokud je umístěno na objekt tmavé barvy na stěně za ním. Klasický obdélníkový rám zrcadla je zde vyrušen nekompatibilní elipsoidní malbou na stěně, zrcadlo tak logicky nikdy nedokáže odrazit celý obraz, ale jen jeho ořez – kterého jste vy pánem.

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2

Markéta Kratochvílová a Tadeáš Podracký

Pokud jste do konce srpna nestihli navštívit Galerii Kuzebauch, v níž vystavovala tato mladá designérská dvojice, máte na Designbloku možnost vše napravit. V domě U Minuty ale nepředstaví jen již známé kousky, Markéta s Tadeášem, kreativní i životní pár, tam totiž vystaví i zcela nové předměty. Nejzajímavější budou jistě ty, které vznikly jejich společnou prací…

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2 

Tjep

V dobách rychlého a nízkonákladového cestování už nemá idea Orient Expressu takový zvuk jako před desetiletími. Holandské studio Tjep zakladatele Franka Tjepkemeho se však k této myšlence vrátilo a vytvořilo osobní napodobeninu segmentů jídelního vozu. Il Treno, jak se orámovaná minimální jídelna nazývá, byla poprvé představena minulý rok na Salone del Mobile, do Prahy ale Tjep přiveze zcela nový model. A je nutné říci, že oproti poněkud sterilnímu původnímu návrhu je letošní verze opravdu velmi intimní a romantická.

Art House Colloredo-Mansfeldský palác, Karlova 2

Iza Rutkowska

Ať už má člověk jakékoli preference, vždy se rád k někomu přitulí. A když už nemá ke komu, je tu vždycky nějaký medvídek plyšáček, který poskytne potřebnou útěchu. S takovou ideou pracovala i polská designérka Iza Rutkowska, která minulý rok do ulic Varšavy nainstalovala obřího méďu jménem Cuddly. A stejně jako dnes plyšáci často cestují se svými majitele a prožívají na těchto cestách mnohá dobrodružství, přijede i tento masivní medvěd na výlet do Prahy. Svým pojetím sice perfektně zapadá do konceptu letošního Designbloku, tedy do téma dětství a her, na druhou stranu myšlenka za Cuddlym pochází ze zcela dospěláckých důvodu – tedy uniknout každodennímu životu ve městě plném monumentů, památek a paneláků.

Superstudio Hra, Mikulandská 5/134