Explicitní obrazy

Screen Shot 2014-11-25 at 21.13.10

A post shared by BOFFO (@boffo_ny) on

Citovat Andyho Warhola a jeho pověstných 15 minut je již zavedeným klišé. Nutno říci, že ačkoli je poplatné, je stejnou měrou už i neplatné. Sláva se totiž dnes odehrává ne na poli patnácti minut, ale patnácti nebo často i méně sekund, které věnujeme životům jiných na internetových serverech. Svět dnes totiž vnímáme skrz obrazy, které nám pomocí algoritmů, jež nejprve nakrmíme, naservírují společenské sítě. Instagram, Tumblr a Facebook změnily naše chápaní reality a dnes jsou nepřehlednými labyrinty zrcadlových sálů, které tvoříme a které se na nás koukají zpět.

Zvykly jsme si tedy svět vnímat pomocí čtverhranných, nekvalitních či naopak přefiltrovaných výjevů a vytěsnili jsme ostatní prostředky komunikace. Místo odpovědí na zprávy a maily si posíláme gify, memes se staly médii společenského komentáře. Jenže obraz je samostatné médium, není náhražkou ničeho. Nechybí nám tedy už tak trochu slovo a písmo?

Filozofie začátku 20. století přišla s myšlenkou chápání civilizace jako neustálé krize, v níž je neustálou konstantou změna. Pokud je tedy současnost charakterizována obrazem, patří budoucnost slovu a písmu? I tak lze vnímat soubor „explicitních obrazů“ Xaviera Chaa pro internetový umělecký prostor ♥ Like: A BOFFO Instagram Project. Xavierovy Explicit Images vycházejí z několika na internetu dostupných pornografických a dalších obscénních vizuálních výjevů, jejichž grafická podoba je převedena nejprve do textu a poté i do hlasového projevu. Vznikly tak klinicky chladné, s moderátorskou přesností přednesené popisy situací ne nepodobné galerijním a muzejním štítkům. Tyto zvukové stopy Xavier nahrál na Instagram, jejich stopáž je tak maximálně patnáctivteřinová.

„Ona sedí s roztaženýma nohama na schodišti, právě si vyndavá dva čůráky z pusy, z tváře jí skapává mrdka. Její vagína pomalu vylučuje krémovitou tekutinu, byla z ní právě vytažena pěst.“ – „Vlhké rty se jen náznakem dotýkají buclatého žaludu tepajícího péra díky tenké vrstvě průsvitného semene,“ říká moderátorčin hlas. Nezvykly jsme si na obrazy, protože jsou vlastně přijatelnější?

(Všech patnáct stop si můžete poslechnout na stránkách ♥ Like.)