Health gotika

7xhvqo-l-610x610-jacket-black-polyester-jacket-custom-health-goth-nike-blvck

Současné metropole jsou vrakovištěm vkusu, napsal v jedné ze svých knih americký spisovatel Michael Cunningham, a to ještě v době kdy netušil, jak prorocky může tato věta znít. Pokusil se vyjádřit podstatu bizarního složení dnešní populace, v níž se recykluje přežité, a staré se míchá s novým. Z těchto organických a pro každou dekádu příhodných struktur pak pochází také jedna z nejspecifičtějších skupin soudobé městské scény. Její příslušníci si říkají health gothové a mnozí je považují za jediný platný mainstream.

Health gothové se jako skupina vyznávající tvrdě exponované sportovní prvky začala rýsovat někdy na začátku prvních let třetího tisíciletí. Tehdy však pro ni zatím neexistovalo žádné komplexní označení či definice. Prorůstání sportovních prvků a dynamika velkých značek, distribuujících outdoorové a pro zátěžové sporty určené oblečení, však mělo za následek nárůst fanoušků temně interpretovaného sportovní couture.

Svou inspiraci však příslušníci démonické šusťákové generace nacházejí i v kultu hyperrealistických devadesátých letech, v jejichž kulturním rámci jsme uvěřili, že nás nadužívání funkčních a sportovních prvků přiblíží budoucnosti. „Health goth je především sbírka stylů a myšlení, která již existují – čerpá z proudu takzvaných street gothů a skupiny vyznávající fetiš sportovního oblečení. Celá věc je také ovlivněna například estetikou sportovních kampaní,“ definují skupinu health goth sami zakladatelé jediné svrchované facebookové stránky, která tematizuje tuto subkulturu. Stránka vznikla zhruba před rokem a za tu dobu se k jejímu manifestu přihlásilo více než šestnáct tisíc vyznavačů, což dokazuje, jakých ohlasů trend health gothů dosahuje.

Navzdory své popularitě však zůstává nepochopen a mnozí tento trend označují za mainstreamový. „Estetika, kterou vyznávají, v módním průmyslu funguje po generace. Přihlásil se k ní už i Rick Owens,“ tvrdí módní teoretička z Victoria and Albert Museum v Londýně Susanne Miller. Ač se tedy tato kultura jeví jakkoliv vyhraněně, je vlastně právě díky své vyčerpanosti naprosto průměrná.

V dnešní době na ní svůj charakteristický styl staví i Alexander Wang, který vrchol health goth představil v kolekci pro H&M. A není jediný, v módním světě se sportovní getto styl stal oblíbenou formou okrajového vyjádření, které však pro své časté užití vlastně přestává být okrajové. Jak navíc někteří odborníci předesílají, díky vyznání „high technology/low life“ bývají health gothové často zaměňování s další neuchopenou pouliční skupinou cyberpunkerů.

Nicméně všude na světě se i přes zřejmou nepřízeň snaží toto extrémní smýšlení prosadit. Vznikají speciální cvičební programy a specializovaná fitness centra či hudební kluby. Možná i díky tomuto boji za vyčlenění a nezávislost se z health gothů stává vzorově středněproudový styl, jenž je notoricky známý svou jednoduchou adaptací. Díky těmto záležitostem se z health goth stal terč posměchu, a to i přesto, že interně působí tato skupiny velmi výrazně a komplexně. Nepochopení okolí ji však rozmělňuje, tudíž se z jinak výrazné tradice temně sportovního oblékání stává všemi odsuzovaný mainstream a pochoutka pro hatery.