Známka punku

72f0763f6afbb6bd4f4064337d439fc9

PUNK! V angličtině tohle slovo znamená „výtržník“, ve výkladovém slovníku naší civilizace však něco, s čím si stále ještě nejsme schopni úplně poradit. Známku punku jsme se naučili rozpoznávat v hudbě, možná i v umění, avšak co když se k tomuto výrazu dostanou teoretici soudobé architektury? Dokážou rozklíčovat, jestli punk žije i v oboru, který je tak spojený s establishmentem, proti němuž hnutí výtržníků bojuje?

„V podstatě jsme termín punk změkčili a vyrobili z něj jakési brýle, kterými se díváme na současnou architekturu i historické stavby,“ tvrdí autoři aktuálně nejzajímavější expozice v Praze Punk v architektuře. Na svědomí jí má Galerie Jaroslava Fragnera, v níž se dnes koná i doprovodná přednáška se zasvěcenými kurátory a autory. Panel je složen ze současných realizací českých projektů, včetně příkladů realizací a přístupů napříč světovou historií architektury. Odpověď však divák ve vystavených pracích musí najít sám. Kde tkví architektonický punk? Je to snad toxické podnikatelské baroko na příměstských satelitech? Či netradiční řešení? Či časté spojování architektonických návrhů a uměleckých objektů?

Z tohoto hlediska do pléna přispívá i objekt v dvoraně betlémské kaple, v jejíž blízkosti se galerie nachází. Za site-specific projektem stojí Jana a Petr Stolínovi, František Kowolowski a ateliér Pes/Ves. Vnitřek výstavního panelu se však pokouší i o naprosté vyčerpání pojmu, a proto nabízí mnohé přesahy, jako doprovodné citace a ukázky z tvorby Davida Bowieho, Alfreda Jarryho, Iggyho Popa nebo Vivienne Westwood, čímž kurátoři mimo jiné dokazují přímou souvislost architektury nejen s módou, ale také hudbou a kinematografií.

(Přednáška probíhá dnes 27. 11. ve 20.00. v Galerii Jaroslava Fragnera,  Betlémské náměstí 169/5a, Praha.)