‪#‎WorldAIDSDay Jak se žije… HIV pozitivním v Číně

21179_0

HIV už není jen virus a AIDS už není jen nemoc. Je to k neuvěření, ale při nahlédnutí do obsahu časopisů jako Advocate nebo OUT by se mohlo zdát, že HIV/AIDS se proměnilo ve svébytný životní styl. Amerikou nyní probíhá tažení proti HIV-fóbii, denně se na internetu objevují rozhovory s pozitivními vzory, které mají ukázat, že i s tak závažnou diagnózou lze žít plnohodnotný život.

Často tohle všechno ale působí jako lékařská rouška přes ústa, která filtruje výpověď o často strašlivé realitě. Lidé v Evropě a v USA mají ještě štěstí, že mohou mít přístup k podpůrným léčivům a experimentálním lékům. Jak se ale žije lidem zasaženým virem HIV v oblastech, kde jsou otázky ohledně AIDS tabuizovány, a lidé za své nemlčení perzekvováni?

Krom toho, že je Ai Weiwei jedním z nejvýznamnějším a nejznámějším umělcem současnosti, přijal už několikrát i roli dokumentárního režiséra. Do jeho filmografie patří i snímek Stay Home, který vypráví příběh ženy Liu Ximei. Ta byla jako desetiletá dívka nakažena HIV kontaminovanou krví v nemocnici poté, co se zranila při práci na poli. Jako druhé narozené dítě nemá v čínské politice jednoho dítě přístup k lékařské péči, ačkoli to byla právě ta, co jí dostala do ohrožení života. Ai Weiwei sledoval Liu v roce 2013 a tento kus jejího života sestříhal do sedmasedmdesátiminutového dokumentu. Působivý není jen kvůli syrovému zobrazení života s HIV/AIDS v podmínkách nehodných lidské důstojnosti, ale také pro odvahu hlavní hrdinky. Liu Ximei totiž již s rozvinutou nemocí založila komunitní domov vzájemné pomoci, a je tak v Číně, která s 850 tisíci nakaženými HIV téma této nemoci tabuizuje, nepřiznanou aktivistkou.