Mimika materiálu

Z výstavy Jakuba Berdycha „Materialýza“

Je snadné zaměnit kočku se psem, designéra se sochařem či objekt s produktem. Napříč tvorbou nevyzpytatelného Jakuba Berdycha ale k takové záměně může dojít o to snáz. Expoziční panel, který mu nyní přichystala galerie Kuzebauch, však odhaluje, co skutečně v případě českého vizionáře – jeho slovy – lícuje

Výstava ve skromné galerii na Praze 6 nepředstavuje ani tak retrospektivu nebo uvedení nové kolekce jako spíš skutečný náhled do mysli jednoho z nejpůsobivějších českých experimentátorů v artdesignu. Jakub Berdych se vidí coby sochař – a s mnoha sochařskými materiály ostatně za dobu svého tvůrčího života pracoval. V současném pojetí sochařství je jeho oblíbený čedič používán coby prostředek avantgardních pokusů. On z něj vytváří částečně užitkové objekty, jeho chápání se tak nevztahuje nezbytně k tvaru, nýbrž materiálu. Charakteristická „mimika“ jeho díla nevychází jen z přímé tvarové studie, ale z velké části také z neutuchajícího bádáním konkrétních materiálů, které Berdych rád spojuje v neočekávaných souvislostech. Sklo versus plast, porcelán versus kov… Empatické objevování variací daných komodit určuje charakter jeho díla, které naplňuje škálu jak sochařských objektů, tak i designových produktů.

Není estetizujícím kazatelem, ani umělcem – snílkem, hledajícím v každé noře tu Alenčinu,“ dosvědčuje kurátor výstavy Petr Nový. Nejvýmluvnější je v tomto ohledu velká část aktuální kolekce Mickey Mouse, kde Berdych spojuje plast a skleněné struktury. Nejnovější edice amfor je pak důkazem také toho, jak mnohotvárný Berdych ve svém zaměření je. Kusy Mickye Mouse jsou až překvapivě estetizující a jednoduché. Je v nich rozeznatelná jasná fascinace základní barevnou škálou a pop-artem. Mimo nich však v Kuzebauchu můžete vidět i klasické kusy jako například SnakeplantI, malá instalace však svým rozměrem ani nemůže obsáhnout komplexnost tvorby zakladatele studia Qubus. Jděte se na ní tak do konce ledna podívat jen v případě, zdali vás zajímá, o čem Jakub Berdych právě přemýšlí.