Dolce & Gabbana A/W 2015

Unknown

Rodina je základ státu. A pro Dolceho a Gabbanu je rodina také základ aktuální pánské kolekce. Člověk by mohl namítnout, že právě rodina a domov jsou pro duo návrhářů východisky už po mnoho let – přesně od doby, kdy ve své tvorbě rezignovali na trendy a svým způsobem i na relevantnost na světové módní scéně a začali produkovat zcela svébytné řady vycházející z jejich sicilského původu. Je to však po několika sezonách poprvé co jejich sezonní nabídka nepůsobí přehnaně a násilně – jakoby rodinně každodenně.

O rodinné intimitě ale rozhodně nelze mluvit. Nakonec Dolce s Gabbanou představili celých osmdesát tři looků, z nichž navíc každý jako kdyby pocházel z jiné kolekce. Nejprve je tu linie navazující na sicilské řady minulých sezon, jejichž střihy už musejí švadlenky značky zvládnout i ve spánku. Na tyto kousky duo nechalo natisknout různé rodinné ansámbly – když na nich člověk v předchozích řadách nalézal Madony a antické motivy, těžko bylo co vytknout, právě rodinný motiv však působí jak fotografické rámečky z Ikey, které si člověk kupuje s černobílými vložkami uvnitř s tvářemi neznámých lidí. V tomto ohledu Dolce s Gabbanou posunuli hranice perverznosti svých kolekcí až k maximu, ovšem ne hranice té správné (fashion) perverznosti.

V celé sérii modelů lze najít také nostalgii po zaniklé linii D&G v podobě mikin s typografickými výkřiky, ale především pak pozůstatky značky Dolce & Gabbana z 90. let a minulé dekády, kdy Dolce & Gabbana znamenala luxusní a moderní sexy oblečení, po kterém prahl každý. V té době dokázala dvojice přijít co půlrok s kolekcí, která sice neaspirovala na nejkonceptuálnější a nejintelektuálnější počin sezony, ale byla komplexní, měla náboj, drama a člověk se neutápěl v estetických fetiších, které si oba návrháři v posledních letech tolik oblíbili. Právě v momentech, kdy looky vládly moderními střihy sak a kabátů, vyvedených v kožešině, a vysokými, sexem nabitými botami, ukápla nejednomu slza – věděl totiž, že to ti dva ještě umí. A že, sice bohužel už jen ve vybraných momentech, dokážou předvést oblečení, které neunudí k smrti.