Dries Van Noten A/W 2015

Van Noten m bks RF15 8865

Ještě před začátkem týdnů pánské módy v Miláně a v Paříži jsme v recenzi kolekce Marni podzim/zima 2015 napsali, že ty nejupřímnější, tedy ty nejkrásnější a nejvzrušivější kolekce, vznikají tehdy, když se návrhář ponoří do svých osobních vkusů a výběrů a vytvoří oblečení, která vychází z jeho nitra. To aktuální sezonu nehrálo do karet jen pro Marni, ale také kupříkladu pro Prada – a v Paříži představil jednu z nejupřímnějších, a tedy i nejkrásnějších kolekcí Dries Van Noten.

Nikdo nejspíš nečekal, že Dries překoná svoji jarní kolekci, navíc řadou, která na ni ihned navazuje. Jenže i tentokrát dokázal navrhnout každý kousek způsobem, jehož lehkost a krása jsou velmi těžce popsatelné. Dries Van Noten je ve svém návrhářském procesu sice velice chladný, zaměřuje se na řemeslo a na materiál, pragmatický, snad až trochu sériový… Jeho kolekce však mají neuvěřitelnou vnitřní sílu.

Dries Van Noten v této podzimní řadě ukázal, jak vypadá práce návrháře, který ovládne umění stmelení východních a orientálních prvků, a vytvoří oděvy, jež jsou snové, nadpozemské, ale přesto nohama na zemi, nepřehnané, praktické a zcela nositelné. Na mole se tak objevila batika, výšivky, květinové, přírodní a orientální vzory, ale také sukně na pomezí kiltu a sarongu, ovšem nošené s oblekem. Na podzim tak Dries pátral i v dámské módě, jejíž prvky však přenesl do zcela mužské podoby, a výsledek tak nepůsobil teatrálně. Všechny kulturní a zeměpisné reference Dries míchal ve velmi bezstarostné a nenucené náladě, s lehkostí mistra, která se pak přenesla do každého kousku.

Člověk by mohl namítnout, že Dries van Noten v podstatě představil oděvy a odkazy, které už bezpečně zná a které pro něj fungovaly už v minulých letech. Driesovým záměrem ale nebylo představit své „best of“ – ne, v zákulisí řekl, že to všechno jsou prostě jen věci, které má rád, a dohromady mu tentokrát nějakým způsobem dávaly smysl.

Celou přehlídkou provázel song Be My Baby, velmi výmluvně puštěný do smyčky. Protože ačkoli Dries Van Noten ukázal kolekci, která je v lecčems důvěrně známá, jako oblíbenou písničku si ji chcete pouštět stále dokola. Nezáleží na tom, že bude vždy stejně nahraná a po letech v ní už neobjevíte nic nového, je to právě onen pocit důvěrnosti a toho, že pro vás něco znamená, co z ní činí výjimečnou.