_A2X0057

Givenchy A/W 2015

Jedním z nejhorších zlozvyků milánských, ale i pařížských přehlídek, je vyplňování dramaturgie jinak pánské kolekce dámskými modely. Tento neopodstatněný nešvar může jen dokazovat, jak slabá je zřejmě původní myšlenka, když se není schopna poprat se svým původním účelem. Ještě horší je pak podmiňovat tento zlozvyk osvícenou ideou komplexní estetické a filosofické souhry obou kolekcí. Protože upřímně, že jsou muži z Marsu a ženy z Venuše v módě platí dvojnásob, a synergické spojování těchto principů nemusí vždy působit úplně šťastně.

Nicméně navzdory všemu se vcelku důstojným způsobem podařilo tenhle zlozvyk zamaskovat dvěma naprosto odlišným návrhářům. První z nich už kolekci představil v Miláně a jistě ji není potřeba jmenovat, tím druhým je pak Riccardo Tisci, který v Paříži oživil zombie kabaret Givenchy

Riccardo s inspiračními zdroji pracuje často možná až příliš doslovně, na jeho kolekcích je znatelné, že prvotní idea prostupuje celou kolekcí a je zároveň silně přítomna a podtržena v každém kousku. Riccardo tak dané téma nijak nerozvíjí, alespoň ne po myšlenkové stránce, on se jej rovnou snaží protlačit do výsledného celku. Proto každou sezonu hledá možná co nejjedinečnější témata, kabaret však velkou originalitou neoplývá. Nicméně kolekce díky jeho předobrazu funguje, opět svým ojedinělým způsobem. Riccardo má totiž smysl pro strukturování systému pánských obleků, přičemž každý kus a každou vrstvu dokáže nahradit něčím zajímavým a do jisté míry stále neokoukaným.

Další Tisciho devizou je neuvěřitelně precizní produktové rozložení. V detailech je vidět, že bylo přesně rozvrženo materiálové zpracování kapes těžkých celků či motivy na kabátech. Vše působí důmyslně a připraveně, nic tu není ponecháno náhodě. A i motivy koberců, které nikterak neuchvacují, mají své přesné zařazení. Takhle pečlivá produktová struktura a jasná vymezenost kolekce u některých návrhářů následkem manýristické ležérnosti pokulhává. Tisciho fanoušek však upřímný a zřetelný styl ocení.

Tisci tak představil na první pohled podmanivou kolekci, jež je však při delším pozorování zcela průměrná. Ani za doprovodu dámské linie se nedokázala vyšvihnout na úplný vrchol. Ty nejhorší průšvihy minulých sezon jsou však pryč a Tisci si možná právě teď jen zpět získává důvěru svých příznivců.