KIM_0155

Louis Vuitton A/W 2015

Být hlavním návrhářem pánské linie není u tradičních francouzských módních domů nejspíš nikterak lehké. Na krk vám totiž neustále dýchá jméno některého ze slavných kreativních ředitelů, kteří dávají tvář nejen dámských řadám ready-to-wear a doplňků, ale také celkové image značky. A tak Kris Van Assche zjemňuje pod tlakem Rafa Simonse Dior Homme až k nepoznání a Lucas Ossendrijver si pro potlesk po přehlídce Lanvin nikdy nepřijde sám, vždy v doprovodu Albera Elbaze. A s podzimní kolekcí Kima Jonese pro Louis Vutton se zdá, že stín Nicolase Ghesquièra nakonec dopadl i na jeho práci.

Jonesovy kolekce pro LV byly na začátku sice klasické, ale svěží a nápadité, což jsou dvě charakteristiky, které se z nich časem, nejspíš pod náporem samotného vedení domu, postupně vytrácely. Až v podstatě ztratily smysl, tedy krom toho, že byly nesmírně luxusními komoditami. Ať už však byl Ghesquière při navrhování podzimní pánské kolekce přítomen, či nikoliv, experimentální povaha jeho rukopisu se promítla i do aktuálního tvarosloví Kima Jonese, a ten tak mohl paradoxně znovu dokázat, že svůj talent nezaprodal rutinní sezonní práci.

Pánský Louis Vuitton jako by najednou ztvrdnul, a to nejen v samotných kouscích, ale i v jejich stylingu a v designu doplňků – přesně jak to dělá Ghesquière. Jonesova řada byla vždy určena primárně mužům, avšak Jones jim dodával příměs cestovatelské romantiky a jemnosti přírody, které ale v podzimní kolekci nahradily na tělo modelované kousky z nepoddajné kůže, hrubě působících pláten, vln a kožešin či explicitně pas akcentující střihy.

Pokud tak minulé kolekce plynuly a podávaly jednotný obraz, skládá se ta aktuální z jednotlivých modelů, které svojí razancí přímo narážejí do očí. A nejsou to jen tvrdě natištěné vzory či všudepřítomné, velmi charismatické modely zavazadel, ale i tváře modelů, které jako by byly vybrány z katalogu pařížské punkové mládeže. Je ale nutné podotknout, že tyto malé změny vracejí pánský Louis Vuitton do vyšší módní hry, ačkoli se stále pohybuje v jasně vymezených hranicích.