Saint Laurent m RF15 3605

Saint Laurent A/W 2015

Museli jsme přečkat tolik kolekcí, než jsme se dočkali něčeho podařeného od Hediho Slimana pro Saint Laurent! Svou kolekcí i letos jako už tradičně pro muže uzavřel pařížský týden módy i sezonu podzim/zima 2015 a jako už tradičně neukázal nic převratného, pouze do luxusnější a komplexnější podoby převedené konfekční kousky. Na rozdíl od minulých řad ale tentokrát jeho produktová nabídka nepůsobí komicky a kostýmově.

Hedi Slimane posunuje značku Saint Laurent jen v rámci tendenčních odkazů, a tak je často těžké rozklíčovat, jestli za konečným prezentovaným výsledkem stojí jeho vizionářská mysl, nebo náhoda při výběru sezonních trendů, které do kolekcí zasazuje. Po dovolenkových vzpomínkách a referencích na šatník Davida Bowieho tak přichází s pánskou řadou, která využívá dvě z nejsilnějších témat nadcházející sezóny – spojení mužů a žen na jednom mole a rockový spirit přelomu 60. a 70. let.

Na mole se tak prošli všichni od Beatles až po Velvet Underground (včetně Nico). Mezi tím vším oblečením, které vydalo na úctyhodný počet modelů, se našlo několik doslova zářivých kousků – růžový kožich, stříbrný jednořadý plášť nebo klasický camel kabát – v celku je však řada velmi utlumená v černé a tmavě modré, díky čemuž alespoň nepůsobí lacině jako minulé edice. Ordinérně ale už ano. Hedi Slimane je u kormidla domu Yves Saint Laurent sice jen tři roky, už nyní to ale je jako věčnost.

Nelze říct, že by kolekce nebyla dobrá, vlastně je opravdu povedená, ale Hediho sázka na jeden trumf, tedy být cool, je unavující. Být cool je totiž vysoká módní a stylová hra a Hedi Slimane ji hraje jen s velmi omezeným počtem karet. A bez jediného esa.