Vykoupení, které se (ne)koná

Dojde bangladéšský lid výrobní důstojnosti?

 

#Neverforget #Bangladesh – když si tyto dvě hesla vygooglíte, vyskočí vám v prohlížeči několik odkazů na citáty těch, kteří se stali přímými svědky Bangladéšské krize z roku 2013, jež zasáhla celý svět. Brzy tomu přitom budou dva roky od neštěstí, které změnilo globální pohled na výrobu konfekční módy. Jak se ale tato dosud neutěšená rána v oděvním průmyslu zahojí? A bude nám kdy za levné kousky, jež možná stály život mnoha dělníků, odpuštěno?

Podobné otázky si dnes pokládá nejeden z pracovníků nadnárodních módních brandů. Proč zrovna teď? Bangladéšská krize jako by teprve nyní z hlubin spekulačních vod na pobřeží vyvrhla skutečné důsledky. „Ochromený průmysl se probouzí z hluboké letargie. Západoevropští a američtí prodejci až nyní přicházejí na správnou odpověď. Zjistili, že řešení nespočívá v odchodu ze země, ale v diskuzi s úředníky a vlastníky továren, která povede ke zlepšení pracovních podmínek,“ vidí současnou situaci Charles Kenney, reportér magazínu BusinessWeek, který se s ostatními odborníky shoduje na tom, že řešení krize přichází až po necelých dvou letech od zhroucení prvních továrních budov. Jenže, jak se ukázalo, řešení nebude zas tak snadné a k rekonvalescenci bangladéšského oděvního průmyslu, jehož situace zacelí i díru v globálním oděvním průmyslu, vede velmi obtížná cesta. Zpráva organizace Alliance for Bangladesh Worker Safety totiž hovoří o náročných kontrolách a odhadovaných investicích. Čísla a prognózy tedy ukazují, že vyspravení největšího oděvního průšvihu potrvá ještě dlouho a nakonec bude prvotní váhání draze vykoupeno několikamiliardovými investicemi, jestli k jejich uvolnění vůbec dojde.

Mezi pozitivní fakta však patří členství hned 175 evropských konfekčních značek a 26 amerických textilních a oděvních konglomerátů, které se průzkumu situace spolu s aliancí účastní. Mezi ně patří například i brandy jako GAP, Walmart nebo britský Primark. Takto poskládaná inspekce pak zatím provedla kontrolu už ve 1 700 továrnách po celé zemi, přičemž odhadem je v Bangladéši na pět tisíc takových zařízení, která jsou navíc nelegitimně zapsána ve zdejším katastrálním uspořádání. Při takovém tempu znalci prorokují, že plnohodnotná kontrola bude v Bangladéši dokončena až v první polovině příštího roku. Prodejci si však možná budou chtít dát na čas. Proč? Protože nad ukončením inspekčních kontrol visí otázka: Jak situaci vyřešit?

„Další kroky musí učinit sami továrníci.“  – Alan Roberts, výkonný ředitel organizace Accord on Fire and Building Safety

Nejenže nelze vystopovat všechny načerno zapsané dílny, ale nejde je ani jakkoliv finančně zachránit. Statistické oddělení Alliance for Bangladesh Worker Safety uvádí sumu čtvrt milionů amerických dolarů na záchranu a zlepšení podmínek každé dílny. Při tak štědré investici by svědomí řetězců mělo do Bangladéšského průmyslu napumpovat přes miliardu dolarů. Mimo to, že je taková finanční injekce téměř nereálná, je navíc, a nestyďte se tomu přitakat, nesmyslná. Taková pumpa by totiž zvedla bangladéšskou výrobu na úroveň mnoha vyspělých východoevropských států a nepoměr by přinesl spíš další problémy než konkrétní řešení. Ač si to tedy zatím nechceme přiznat, bangladéšská krize je neřešitelná. Neštěstí, kterého jsme byli svědkem, ve finále představuje ostré bodnutí do hnízda skomírajících včel, jejichž záchrana představuje hospodářské harakiri podílejících se subjektů.

I přes nepříznivé výhledy však mnozí stále věří v úplnou obnovu výrobní důstojnosti v Dháce. Na ní už ostatně bylo uvolněno 10 milionů amerických dolarů. Mnozí skeptici ale tvrdí, že to jsou první a poslední peníze, které do jihovýchodních končin rozvojové Asie poputují. Jak Alan Roberts, výkonný ředitel organizace Accord on Fire and Building Safety, podotýká: „Další kroky musí učinit sami továrníci.“

Bangladéš se tedy musí spasit sám? Ano. Takže pokud doufáte, že bude vaše svědomí, očerněné koupí laciného trička ze sortimentu ďábelského řetězce, zachráněno mezinárodním zázrakem, začněte se poohlížet po jiné vstupence do nebe.