Pavel Brejcha A/W 2015

MBPFW A/W 2015 – Pavel Brejcha, LaFormela, Chatty

Pavel Brejcha

 

Letošní jarní kolekce Pavla Brejchy byla jeho průlomovou. Vůbec poprvé se totiž představil sám za sebe a publikum mělo možnost poznat jeho autorský rukopis hned ve vrcholné formě. Brejchovu podzimní řadu je pak možné vnímat jako upevnění jeho nově nabyté pozice, to však neznamená, že by se z něj stal chladný oportunista. Aktuální řada totiž vychází především z vlastních citů a osobitých nutkání, nakonec předlohou pro představených sedm modelů byl obraz ženy, která se prochází zimním polem. Podobný výjev umístil Brejcha před lety na svůj blog – krom jehly a nitě totiž někdy do ruky vezme i fotoaparát – a tak jakkoli by ho bylo možné považovat za výtvarné klišé, je pro Brejchu upřímných zdrojem. Nakonec i touto kolekcí navázal na formy, z nichž se skládaly jak jeho minulá kolekce, tak zvláštní řada Essence Of, jen nechal siluetu spadnout až na zem, zakryl celé tělo a vytvořil pro tělo vlastní intimní prostor. Je však na škodu, že v konečném stylingu nevynikly všechny oděvní kousky a jejich vnitřní detaily. Mohlo se tak zdát, že Pavel Brejcha představil jakési neproniknutelné zimní brnění, ačkoli precizně zvládnuté kabáty, tuniky a celky inspirované pánskou krejčovinou byly synonymy pro oděvní lehkost.

LaFormela

Antonín Soukup, Miroslava Kohutiarová a Katarína Ravasová jsou jedněmi z nejviditelnějších návrhářů současné české módní scény. Dokonce natolik, že za svou letošní jarní kolekci obdrželi cenu Czech Grand Design. Jejich recept na úspěch je snadný: nastudovat si trendy ze zahraničí – a často dokonce i celé modely – a převést je do zdejšího prostředí. Jejich aktuální podzimní řada už sice není tak okatě převzatá od známých značek a návrhářů, ani v ní se ale neztratil pocit, že jsou návrháři z LaFormely spíše vyhypeovanými wannabes než slibnými talenty. Desítka modelů sice mohla působit světově, pod hypoteticky avantgardními formami a výrazným soundtrackem se však skrýval obyčejný český průměr, který se na lokálních molech ukazuje už dlouhá léta. Balancovat na hraně trashe a vysoké módy totiž mohou jen ti, kteří to opravdu umějí, a toto umění rozhodně nespočívá v sešití několika látek do jednoho modelu a přidání sice efektních, ale nicneříkajících stylingových vychytávek. Ambicióznost trojice je v českém prostředí zcela vítaná, v jejich neinvenčním provedení však zcela postrádá smysl a stává se karikaturou předloh, kterých chce dosáhnout.

Chatty

Anna Tušková a Radka Sirková za deset let společné značky dokázaly, že jim nejvíce sedí stylová konfekční poloha, která se sice nesnaží stát estetickým orgasmem sezony, ale zcela jistě si najde místo v šatnících mnoha spokojených zákazníků. Není tak zcela jasné, proč dvojice v poslední době od této své výhodné pozice opouští. I jejich aktuální podzimní kolekce byla nejsilnější v momentech, kdy návrhářky přestaly tlačit na pilu, a prostě jen představily neoprenové parky s panely barevné kožešiny, moderní a nositelné vlněné kousky s retro vzorem nebo šněrovací boty vycpané zvířecích chlupem. Zvláštně konstruované tvary z lakovaného materiálu připomínající kůži byly navíc – stejně jako doplňky na uši, které dvojice nepřebrala ze zahraničních mol zrovna nejzručněji. Bylo ale příjemné vidět, že se Chatty po předcházejících kolekcích opět začínají snažit.